Článek
Voda je nesmírně důležitá. Vždyť tvoří 70 procent těla. Ale někdy je jí moc, ukládá se na nevhodných místech a přidává na objemu – a to není obzvlášť v létě žádoucí. Zapomeňte na „zázračné pilule“, které odvodní leda vaši peněženku, a radši vyzkoušejte naše čtyři osvědčené fígle.
1. Vyčistěte stravu od soli
Že trpíte zadržováním vody, obvykle poznáte pouhým pohledem a pocitem. Otékají vám nohy i prsty na rukou a kolem břicha se tvoří nevzhledná pneumatika. Ve většině případů je viníkem jídlo – zejména nadbytek soli.
„Pokud tělo zadržuje nadměrné množství vody, doporučuji v první řadě snížit solení. Nestačí si přestat solit brambory k obědu, především je důležité se zaměřit na omezení skryté soli v potravinách, jako jsou uzeniny, slané pochutiny a pečivo,“ uvádí výživová poradkyně Martina Jandová. Před dovolenou tak máte skvělou příležitost udělat něco nejen pro štíhlejší křivky, ale i pro své zdraví. Sůl totiž zatěžuje ledviny. Zkuste ji tedy nahradit bylinkami.
2. Cpěte se cuketou a melounem
Čím vyplnit místo, které vám po uzeninách a dalších průmyslově zpracovaných potravinách zbylo v lednici? Sáhněte v obchodě nebo na zahrádce po typicky letních pochoutkách – po melounu, okurce, celeru a cuketě. Působí totiž močopudně a díky nízké kalorické hodnotě si je můžete dopřát ve větším množství. V jídelníčku by neměl chybět ani špenát, rajčata, brambory, pastinák nebo červená řepa. Obsahují totiž draslík, který se podílí na správném proudění tekutin v těle.
3. Snídejte vajíčka
Před dovolenou může pomoci i poznatek, se kterým pracují kulturisté před závody. Část sacharidů se v těle mění na glykogen, přičemž jeden gram glykogenu na sebe váže až tři gramy vody. A co z toho vyplývá? Jestli chcete na poslední chvíli trochu vyrýsovat křivky, omezte sacharidy. Ty jsou například v pečivu, obilovinách a těstovinách. Z dlouhodobého hlediska byste sice mohli pociťovat nedostatek energie, ale když si týden nedáte ke snídani ovesnou kaši, ale vajíčka se šunkou a zeleninou, nic se nestane. Tedy kromě toho, že se budete cítit lehčí.
Zadržování vody v těle může paradoxně způsobovat i nedostatečný pitný režim. Organismus si totiž pečlivě hlídá to málo, co mu dáváte. Potřeba tekutin je sice individuální, ale většina lidí pije nedostatečně. Proto mějte vždycky po ruce lahev s čistou neperlivou vodou.
4. Vyzkoušejte sílu bylin
Vodu můžete zkusit prokládat odvarem z petržele, která teď roste snad na každé zahrádce. Obsažené silice působí močopudně. Hrst petrželových listů zalijte 250 ml vroucí vody a nechte pět minut louhovat. Denně si dopřejte tři šálky. „Na odvodnění je skvělý také čaj z březového listu nebo z kukuřičných vlasů,“ doporučuje terapeutka přírodní medicíny Eva Hajská. Vyzkoušet můžete také kopřivový nebo pampeliškový čaj. Ale nic se nemá přehánět, aby z vás něco zbylo!
A co když to nefunguje?
V případě, že se cítíte doslova jako kutálející se balon, zpozorněte. Za zadržováním vody sice může být banalita v podobě nevhodné životosprávy, ale i onemocnění srdce, ledvin nebo jater. Napovědět může jednoduchý test.
Tři až čtyři dny striktně dodržujte uvedené rady, vyčistěte jídelníček od průmyslově zpracovaných potravin, více pijte a vyzkoušejte některý z uvedených čajů nebo odvar z petržele. Po třech dnech byste se měli cítit lehčí a splasklejší. Pokud ne, uvažujte o poradě s lékařem. Za zadržování vody může být zodpovědný i lymfatický systém. Rozproudíte ho nejen masáží, ale i sportem – vhodná je například jóga.
Trápí vás zadržování vody?