Článek
Nábytek, který je v ideálním případě recyklovaný, podtrhuje industriální atmosféru bydlení, která je dnes tak moderní.
Můžete použít třeba velké dřevěné cívky na kabely anebo tolik oblíbené palety či doplňky oživující staré železo. Excelentně kombinují drsnou omšelost a strohost s jistou nostalgií čistých materiálů.
Zabydlete se v loftech
Industriální styl se určitě nehodí do příměstské zástavby ani do bytu panelákového typu. Kde mu to ale naopak bude nesmírně slušet, to jsou lofty. Tento fenomén ateliérového bydlení pevně spjatý s bohémským stylem života, kdy je spíš než komfort ceněný prostor a originalita, vrací do života dávno opuštěné tovární haly, kotelny nebo třeba přístavní doky.
Vysoké stropy, velké prosklené plochy a odkryté zdivo přinášejí kýženou volnost a světlost. Při úpravě loftů se využívají původní betonové podlahy, kovová schodiště se zábradlím i obnažená vzduchotechnika a elektroinstalace. Na tomto pozadí se industriální doplňky skvěle vyjímají a působí přiměřeně.
V hlavní roli kov
Tento styl nic nepředstírá a stejně jako loftový prostor přiznává svůj původ i stáří. Materiál, bez kterého je jeho existence nemyslitelná, je kov, a to nejenom jako stavební a architektonický prvek, ale také v roli interiérových doplňků a nábytku. Používá se především železo, ocel a hliník, zřídkakdy měď, bronz anebo nikl. Materiál nebývá povrchově zušlechťovaný, spíš je ponechaný v původním vzhledu, kdy patina a rez nejsou na závadu, spíš naopak.
Umírněná barevnost
Je jasné, že v bytech tohoto typu nenajdete extrémní barevnost, ale spíš jen umírněné odstíny šedé až antracitové anebo všechny valéry dřeva. Monochromatickou fádnost lze ale oživit několika barevnými výkřiky – hodí se třeba jasně červená, citronově žlutá, petrol anebo oranžová. Stejného efektu docílíte použitím správně zvolených pokojových rostlin, ideálně velkého a dominantního vzrůstu.
Účelně až stroze
Zařízení prostor v industriálním duchu bývá zpravidla minimalisticky jednoduché. To znamená spíš méně než více nábytku a pouze několik pečlivě zvolených doplňků. Není třeba mít veškerý nábytek přísně industriální, stačí jen několik výrazných prvků a zbytek vybírejte s citem a ohledem ke stylu. Tedy například sedací nábytek krásně vypadá, pokud bude čalouněný hrubou kůží v barvě koňaku.
Nábytkové linie bývají přímé, hrany ostré. V tomto bytě nebydlí malé děti, nemusíte tedy zohledňovat jejich bezpečnost. Jídelní stůl a židle mohou připomínat starý ponk nebo jen desku položenou na konzoli. Můžete improvizovat – rozkročené štafle poslouží jako opora pro policový regál, opuštěné šatnové skříňky pojmou všechno vaše oblečení a z kartotéky se stane komoda. Jistě sami najdete dostatek dalších inspirací.
Pohrajte si se světlem
Tak jako v každém interiéru i zde je osvětlení neodmyslitelnou součástí celku. Chybu neuděláte s použitím staré tovární lampy, ale i moderní svítidla nabízejí kýžený vzhled. Nezmýlíte se, pokud použijete podlahové reflektory na stativových nohách, nebo volně zavěšené lucerny a nemusíte se ani namáhat skrývat kabely.
Pro koho myslíte, že je určen styl staré fabriky?