Článek
Málo cviků je tak komplexních jako právě plank, kterému se říká též vzpor nebo prkno. Posílíte při něm paže, bříško a hlavně core neboli střed těla. I když je pozice prkna statická, tělo u něj pracuje naplno. Důležitá je správná technika provedení, jinak přetěžujete bederní páteř.
Základní pozice
Vycházejte z pozice na čtyřech, dlaně mějte v úrovni pod rameny, zanožte jednu nohu a opřete o prsty nohou, a pak k ní přisuňte druhou nohu. Tělo fixujte břišními svaly, nikoli zády. Ve vzporu vydržte klidně jen několik desítek vteřin, postupně se propracujete na minutu i déle. Zapojíte nejen problematické bříško, ale i ruce a ramena. Pokud máte problémy se zápěstím, dělejte cviky s předloktím položeným na zem. Je lepší cvičit v botách, aby vám nohy neujížděly po podložce.
Klasický plank
Vytáhněte se na natažené paže (nebo na předloktí), boky držte fixované, neprohýbejte se v bedrech, ramena mějte stabilní a stažená od uší. Vydržte alespoň půl minuty, pak si krátce odpočiňte a ještě jednou zopakujte. Mnohem více v této variantě zapojíte svaly paží a krásně je vyformujete do letních topů.
Jedna ruka, jedna noha
Z varianty na natažených pažích můžete zkusit další formu cviku. Tělo držte zpevněné a v rovině a pomalu zvedejte křížem levou ruku a pravou nohu, položte, a prostřídejte pravou ruku a levou nohu. V natažení stačí vydržet pět vteřin, cvik zopakujte pětkrát na každou stranu, postupně si přidávejte až na deset. Potrénujete stabilitu a posílíte core.
Boční plank
Z klasického planku se pomocí drobné rotace vytočte za jednou rukou – obloukem ji pomalu zvedejte nad sebe, očima ruku sledujte. Při pohybu zpět ruku hned nevracejte na podložku, ale podvlékněte ji pod tělem co nejvíce za loket druhé ruky. Zopakujte pětkrát a až poté položte ruku na podložku. Proveďte totéž na druhou stranu. Krásně si protáhnete šikmé břišní svaly i ztuhlá záda.
Široký plank
Chcete-li zapojit i jiné svaly na rukou, vytočte je při cviku stranou. Začněte v základní pozici, opřete se o kolena, ruce pokrčte v loktech jako při kliku. Postupně zkoušejte ručkovat dlaněmi o kousek dál od sebe, držte stabilitu. Můžete až do napnutí loktů, nebo kam až to zvládnete, aniž byste se prohýbali v bedrech. Z počátku to půjde jen o kousek, ale s každým tréninkem se o něco zlepšíte. Pro začátek zkuste klidně jen jedno opakování, vydržte ale aspoň půl minuty. Zapojíte celý ramenní pletenec, břicho i záda.
Medvědí plank
V pozici na čtyřech si srovnejte kolena pod pánev, záda držte rovná. Opřete se o prsty nohou, paže jsou napnuté. Kolena zdvihněte asi deset centimetrů nad podložku a držte je ve vzduchu po celou dobu cvičení. Jednou rukou pomalu předpažte, pak upažte, poté zamiřte zápěstím pod sebe směrem ke koleni opačné nohy. Ruku položte a vystřídejte. Soustřeďte se na precizní provedení, držte břicho zpevněné. Každý cvik dvakrát zopakujte na každou ruku, až pak můžete kolena položit. Odpočiňte si a sérii zopakujte. Pro efektivnější provedení si můžete kolem stehen natáhnout pružný gumový pás.
Na nestabilní podložce
Plank se obvykle cvičí na podložce na pevné podlaze. Zkuste ho ale na něčem méně stabilním, bude o poznání těžší. Svaly zapojíte ještě intenzivněji a účinněji je posílíte. Zkuste třeba postel, pustťe se do rozcvičky hned po probuzení přímo v peřinách. Zvolte cviky, které vás zahřejí a protáhnout a sérii zakončete trochu posilování, třeba právě plankem. Vydržíte v něm celou minutu?
V hezkém počasí si můžete zacvičit i venku, zkuste zapojit třeba lavičku v parku.
Jak často a co cvičit, abyste zhubli
Pohyb je při hubnutí vaším velkým spojencem! Zjistěte, jak často při hubnutí cvičit. Hubnout se dá nejen ve fitku, ale i během, chůzí či plaváním. Mrkněte na nejlepší videa pro cvičení nejen na hubnutí doma!