Článek
Chcete se opalovat bez vzniku pigmentových skvrn? Sluňte se v dopoledních a večerních hodinách, nikoli přes poledne, a používejte přípravky s dostatečně vysokým ochranným faktorem. Záleží však i na typu kůže a pigmentace, skvrny navíc přibývají s věkem. Jste-li tedy na tmavší flíčky náchylné, určitě používejte krémy s SPF 50 i speciální kosmetiku.
Jak pigmentové skvrny vznikají
Ke vzniku nestejného odstínu pokožky dochází nadměrnou tvorbou kožního barviva. To vytváří tmavé skvrny i plochy – nejčastěji v oblasti obličeje, krku, dekoltu nebo rukou. Může to být vyvoláno nejen vnějšími (nadměrné vystavení slunci), ale i vnitřními příčinami – sem patří hormonální výkyvy spojené s těhotenstvím, menopauzou nebo užíváním perorální antikoncepce. U někoho mohou být pigmentové skvrny, někdy zvané hyperpigmentace, výraznější a působit nevzhledně.
„Pakliže jste tvář během léta ochotně nastavovaly slunci a před paprsky ji chránily nedostatečně, je velmi pravděpodobné, že se vám na pokožce objevily pigmentové skvrny. Případná léčba se pak odvíjí od typu pigmentace. Jednou z možností, jak se můžete nepěkných hnědých flíčků zbavit či jejich viditelnost výrazně omezit, je používat dermokosmetické přípravky,“ vysvětluje korektivní dermatoložka Katarína Třísková z Medicom Clinic a dodává, že další možností je estetická dermatologie – nabízí chemický peeling i ošetření intenzivním pulzním světlem, popřípadě kombinaci obojího.
Pomohou speciální séra i oleje
K depigmentaci a sjednocení tónu pleti slouží speciální krémy, emulze, séra i oleje. Nejúčinnější bývají koncentrovaná séra. „Antipigmentové přípravky omezují až blokují činnost tyrosinázy, která je odpovědná za tvorbu melaninu. V konečném důsledku to omezuje tvorbu pigmentových skvrn a zesvětluje stávající skvrny. Tento proces je ovšem dlouhodobý, a proto je nutná pravidelná aplikace po dobu asi jednoho až dvou měsíců dle typu skvrny,“ vysvětluje Roman Dvořák za českou značku For Life & Madaga a podotýká, že tyto přípravky se nanášejí pouze lokálně, tedy v místě pigmentace. Antipigmentové produkty je možné používat také jako prevenci během letních měsíců, když se ještě skvrny neobjevují, a pak lze intenzivní kúrou pokračovat v podzimním a zimním období.
Kromě séra, které je většinou prvotní záchranou, můžete nadále používat i krémy a olejíčky, jež vaši pleť zároveň projasní, dodají jí svěží vzhled a udrží ji v uceleném tónu. Důležité je ovšem používat přípravky dlouhodobě a pravidelně, aby byl účinek co nejefektivnější. Produkty klidně aplikujte přes léto na místa, kde se běžně tvoří skvrny, tedy obličej, dekolt a ruce, ale nezapomínejte přitom na ochranné sluneční krémy s vysokým faktorem. Musíte si zkrátka vybrat, zda se hodně opálíte, nebo svou pokožku uchráníte nepříjemných skvrn.
12 kosmetických tipů
A jak jste na tom s pigmentovými skvrnami v létě vy?