Článek
Petržel je doslova nabitá hodnotnými látkami. Je bohatá na vitaminy A, B, C, E, z minerálů pak na draslík, hořčík, vápník, fosfor či sodík. Je prospěšná v boji s civilizačními chorobami, pomáhá při řadě onemocnění, prospívá i vašemu vzhledu. „Například vápník pomáhá zabránit zužování cév ovlivněním svaloviny cévní stěny. Draslík podporuje pravidelný srdeční tep. Vitamin B zlepšuje metabolismus, vitamin C zase chrání buňky před nežádoucími účinky volných radikálů a posiluje cévní stěny,” popisuje MUDr. Jan Vojáček, vedoucí lékař kliniky funkční medicíny Endala.
Můžete konzumovat jak kořen, tak semena a zelenou nať, seženete i vyšlechtěné naťové druhy, jako petržel kadeřavou – kudrnku. V případě semen pozor, při požití většího množství mohou být jedovatá.
Na otoky i ledvinové kameny
Petržel je známá především pro své diuretické vlastnosti. Pomáhá při zánětech močového měchýře i ledvinových kamenech. Při pravidelné konzumaci petržele můžete vyzrát i na nepříjemné otoky těla či na celulitidu.
Dopřejte si ji nejlépe ve formě čaje ze semen nebo natě. „Bylinné přípravky přispívající k odvodnění vyzkoušejte zejména v době, kdy je močový měchýř nejvíce aktivní, tedy mezi 15. a 17. hodinou,“ doporučuje Jana Ranušová, odbornice na přírodní léčbu. Nať můžete rozmixovat do smoothie, ale i přidat do sklenice vody spolu s mátou, citronem či zázvorem.
Zbaví vás menstruačních křečí
Kromě zvýšení průtoku krve v ledvinách má výluh z čerstvé nati celkově pozitivní vliv na zdraví cév. To ženy ocení především v době, když mají své dny. Dochází díky ní k lepšímu prokrvení pohlavních orgánů, což může pomoci při menstruačních křečích i nepravidelné menstruaci. A mimochodem, může to zlepšit i prožívání sexu, takže si ji klidně dopřejte i mimo menses.
Připravte se na miminko
Pokud plánujete miminko, gynekolog vám jistě doporučí zvýšit příjem železa a kyseliny listové. Obě tyto důležité látky najdete zejména v nati. „Kyselina listová působí jako prevence vývojových vad plodu. A železo je dobré užívat, aby si žena udělala zásobu pro tvorbu červených krvinek svých i miminka, nebo kdyby například začala krvácet,“ vysvětluje MUDr. Karel Řežábek, CSc., primář Institutu reprodukční medicíny Unica. V samotném těhotenství, zejména již pokročilém, to s ní ale nepřehánějte, vysoké dávky petržele mohou vyvolat stahy dělohy.
Vyzraje na střevní potíže
Díky obsahu silic v celé rostlině dokáže léčivě působit na zažívání. Tlumí křeče v břiše, zlepšuje činnost trávicích enzymů, rychle vám dokáže ulevit při nechutenství. Pomáhá i při přemnožení střevních parazitů a navrací střevní mikrobiom do ideálního stavu. Trpíte-li na nadýmání a plynatost, dopřejte si čaj ze sušené natě. Petržel pomůže i při zkaženém dechu – stačí rozžvýkat kousek čerstvé natě a zmizí i silný pach, třeba po česneku.
Připraví pleť na léto
Petržel v jakékoli formě je rovněž bohatá na flavonoidy, látky prospívající pokožce. Zvyšuje ochranu kůže před fotostárnutím, přispívá i k lepší hydrataci kůže. Přímo na dovolené či při zvýšeném slunění ji z jídelníčku ve větších dávkách vynechte, může totiž při zvýšené konzumaci zvyšovat riziko fotoalergické reakce, podobně jako citrusy či třezalka.
Naservírujte si vráskobijec
I díky vysokému obsahu vitaminu C, kterého v kořeni i nati najdete třikrát více než třeba v pomerančích, udržuje pleť mladou a chrání ji před vnějšími negativními vlivy. Má rovněž velký podíl chlorofylu, který čistí krev a tvář rozzáří. Důležité jsou i protizánětlivé až antibiotické účinky, přispívá tedy k rychlejší léčbě akné a dalších zánětlivých onemocnění. Využít ji můžete i při poštípání hmyzem: stačí ranku během dne potírat čerstvě utrženým listem a svědivý zánět rychleji ustoupí.
Máte ráda petržel?