Článek
Pod jakou přikrývku se v posteli zachumlat tak, aby vám bylo teplo? A jaká deka se vám bude hodit u televize nebo při čtení? Poradíme vám, na jaké materiály vsadit!
„Existuje několik faktorů, které ovlivňují výběr přikrývky. Například dobrý, nepřerušovaný spánek velice závisí na stálé a příjemné teplotě pod přikrývkou,“ říká Eva Vihanová ze společnosti Jysk. Ale to není vše!
Přikrývky z umělých vláken
Říkáte jim peřiny, ale peří byste v nich hledali marně. Velké oblibě se těší především díky podobným vlastnostem, jaké mají ty péřové, s tím rozdílem, že jejich cena je nižší.
Díky tvaru výplně jsou přikrývky nesléhavé, anatomicky přizpůsobivé a mají dobré termoizolační schopnosti. Ty se měří podle schopnosti udržet pod přikrývkou nehybný vzduch, který tělo ohřívá. Podle míry schopnosti držet teplo pak můžete v prodejnách sledovat takzvanou hřejivost a vybírat přikrývky na letní a zimní období, případně i celoroční oboustranné.
K dostání jsou i typy s antialergenní úpravou. Nejedná se však o nějaké speciální materiály, které odpuzují nebo zabíjejí roztoče. Jde spíš o způsob ušití přikrývek. Umělá vlákna lze zpracovat tak, že jsou mezery mezi nimi menší než sami roztoči, a ti se tak k vám nedostanou. A další „protialergenní“ vlastností je možnost vše vyprat v pračce, a to tak často, jak potřebujete.
Opravdové peří
Peřiny a polštáře plněné peřím používaly už naše praprababičky, a dobře věděly proč. Jak ale dnes vybrat tu správnou?
- Peřina i polštář by při dotyku měly být načechrané, neměli byste cítit žádné tvrdé části. Jak tkanina, tak především švy by měly být nepropustné, aby nedocházelo k průchodu peří ven z výrobku.
- Peří a prachové peří musí být certifikované ohledně praní a sterilizace.
- Hřejivost peřiny je určena množstvím výplně. Více peří znamená i více tepla.
- Důležité je také množství prachového peří… Nejcennější jsou výrobky se 100% podílem prachového peří.
Nezanedbatelný je i původ peří.„Obecně nejcennější peří pochází ze sibiřských chovů, neboť husy chované v tomto klimatickém pásu mají peří hustší, a tedy i kvalitnější,“ vysvětluje Lenka Kocourková z butiku À la maison.
Přikrývky z ovčí vlny
Hřejivé vlastnosti ovčí vlny jsou známé už po celá tisíciletí. Vlna má však nejen výhody, ale i nevýhody.
- Výhody: Vlněné deky mají přirozenou schopnost izolovat tělo proti teplu a chladu a absorbovat vlhkost. Ovčí vlna má také blahodárný vliv na pokožku. Obsahuje keratin, přírodní bílkovinu a lanolin, který zjemňuje pokožku a působí protizánětlivě.
- Nevýhody: Deky z ovčí vlny nejsou vůbec vhodné pro lidi trpící alergií na zvířecí srst a na roztoče. Údržba navíc také není nic snadného a levného, vyžadují profesionální chemické čištění a občas také speciální lanolinovou kůru.
A co k televizi?
Pro lenošení před televizí se neobejdete bez heboučké a hřejivé deky. Největší výběr najdete mezi dekami z mikrovlákna, které jsou velmi příjemné na dotek, jemné, a především hodně hřejivé. Jejich přírodní alternativou jsou deky tkané z ovčího rouna, které umí regulovat teplotu tak, že vás v zimě budou hřát a v létě chladit.
Chcete-li se zachumlat do něčeho dokonale jemňoučkého, poohlédněte se po takzvaných plyšových dekách. Prošívané deky s výplní budou naopak univerzálním doplňkem, můžou hřát nebo fungovat jako přehoz či přikrývka pro hosty.
Jakou přikrývku máte doma vy? Dáváte přednost přírodním, nebo umělým materiálům? Pokud nevíte, nezoufejte. Záleží jen na vašich preferencích a požadavcích na hřejivost, případně i způsob údržby.