Článek
Jistě jste zvyklí používat pečicí papír, pokud chystáte například štrúdl na plechu, nebo brambory v troubě, když potřebujete ochránit plech nebo formu před připečeninami a mastnotou, které byste z něj pak museli pracně drhnout. Věděli jste ale, že jeho použití má i kladný dopad na zdraví? Snižuje riziko vzniku rakovinotvorných akrylamidů, které se jinak při vysokých teplotách uvolňují z potravin obsahujících sacharidy – tedy nejen moučníků, ale například i hranolek.
Pečicí papír lze použít i do mikrovlnné trouby, nehodí se ale na grilování. Většinou je oboustranně a opakovaně použitelný. Na trhu je i jedlý pečicí papír, který se spojí s těstem. Ten je vyroben z bramborového a kukuřičného škrobu, rýžové mouky, rostlinného oleje, sacharinu – pokud obsahuje barviva, bývají většinou rostlinná. Pečicí papír, stejně jako voskovaný, byste neměli dávat k ostatním papírům na recyklaci – a už vůbec ne, pokud je promaštěný.
Využití pečicího papíru mimo troubu
Pečicí papír byste tedy měli mít při pečení stále po ruce, ovšem nebojte se ho využít i při dalších příležitostech, kdy se také osvědčí.
V kuchyni:
- Využijte ho jako podložku při zpracovávání lepivějšího těsta na pracovní desce kuchyňské linky. Můžete ho před tím pomazat olejem. Můžete ho dát i mezi váleček a lepivější těsto, abyste ho snáze vyváleli.
- Pečicí papír můžete používat i v mikrovlnné troubě – ať v klasické roli, nebo místo pokličky na misku s něčím, co by mohlo při ohřevu prskat a znečistit vnitřek trouby.
- Ztratilo se vám víčko od načaté marmelády? Poslouží kus pečicího papíru, který zachytíte kolem hrdla gumičkou, marmeláda nevyschne.
- Nakrájeli jste na obloženou mísu moc slaniny, uzeného, nebo zbyl i plátkový sýr nebo droždí? Všechno, co nemá v lednici vyschnout a okorat, můžete zabalit do pečicího papíru, který vlhkost udrží.
- Chcete rychle ochladit nápoj v láhvi? Obalte ji navlhčeným pečicím papírem a dejte na chvíli do mrazáku.
- Zabalte do něj korkovou zátku, kterou uzavřete rozpitou láhev vína. Máte tak jistotu, že korek půjde snadno vyndat.
- Připékají se vám tousty v toustovači? Dejte nad i pod toust kus pečicího papíru a už se to nestane.
- Pokud vyložíte pláty sušičky na ovoce pečicím papírem, můžete na ně vylít rozmixovanou hustší směs. Po prosušení z ní můžete udělat roládky.
- Díky proložení pečicím papírem se vám podaří lépe oddělit rozmrazované plátky masa nebo ryby. Těsto na pizzu nebo listové těsto můžete zamrazovat srolované do pečícího papíru. Pečícím papírem můžete proložit i koláč, který dáváte na sebe.
- Došly filtry do kávovaru? Než koupíte nové, můžete překapávat přes trychtýř z pečicího papíru.
Podobně široké použití v domácnosti má i alobal. Víc se o tom dočtete v článku Co všechno dokáže alobal? Umyje nádobí nebo nabrousí nůžky!
V domácnosti:
- Bojíte se, že žehlička zanechá na textilu stopy? Žehlete přes pečící papír, jen pozor na to, že je poté také horký!
- Potřebujete velmi jemně vydrhnout nečistoty z varné desky, nebo jiného citlivého materiálu? Pak udělejte kuličku ze suchého pečicího papíru a vyzkoušejte to jím.
- Pečicí papír může nahradit i prostírání, ubrus nebo servírovací tácky při venkovní oslavě – výhodou je, že ho pak můžete spálit – mimochodem, protože hoří déle než obyčejný papír, je i skvělým podpalovačem.
- Pečicí papír se může stát i vhodným obalem na dárek, zvlášť když ho doplníte obyčejným lněným provázkem – hodí se zvlášť na ručně vyráběné dárky a pro milovníky venkovského stylu.
Další vychytávky, které vám usnadní práci doma i na zahradě, najdete v článku 8 praktických vychytávek na zahradu i domů
Máte další způsob, jak využít pečicí papír v domácnosti? Rozhodně nám ho napište!