Článek
Vrásek jakoby každý den přibývalo, stejně jako barevných pilulek proti různým neduhům. Sluch přestává sloužit, paměť už není, co bývala... Stáří však nemusí být jen smutné, mrzuté a osamělé. Přinášíme rady, které vám i vašim rodičům toto období usnadní.
Zapojte je, dokud to jde
Důchod nemusí být jen o luštění křížovek a honbě za slevovými akcemi. Pokud to zdravotní stav vašich rodičů dovolí, snažte se je udržovat aktivní. Vždyť se dá dělat tolik věcí, na které nebyl v pracovním kolotoči čas. Lidé ale většinou nevědí, jak s volným časem naložit.
„Podle několika průzkumů senioři definují své největší problémy nikoli v oblasti financí, ale vztahů. Samota, společenská degradace a opovržlivé chování jsou to, co bolí. Pocit, že jsou nepotřební a zneuznaní, to je to, co může objektivně zhoršit i fyzické zdraví a zkrátit lidský život,“ říká socioložka Mgr. Lucie Vidovičová, Ph.D.
Stáří totiž nemusí být jen o vzpomínání na to, co rodiče zažili, když byli mladí, ale je vhodné k vytváření nových zážitků. Žádejte je o pomoc při péči o děti, kupujte jim lístky do divadla, vyrážejte na společné výlety nebo je přemluvte k podání přihlášky na univerzitu třetího věku.
Nejenže tím nepřijdou o společenský kontakt se svými vrstevníky, ale pomůže jim to déle udržet mysl v co nejlepší kondici.
Životní styl
Častým problémem seniorů bývá podvýživa. Buď je důsledkem ztráty chuti k jídlu, nebo malého důchodu. „Na základě nevhodného stravování může u seniorů docházet ke zhoršování zdravotního stavu, k narušení schopnosti sebepéče či ke snížení hybnosti. Špatný zdravotní stav zase mnohdy negativně ovlivňuje výživu, neboť v jeho důsledku, například vlivem léků, může u seniorů docházet ke snižování chuti k jídlu až k nechutenství,“ uvádí nutriční terapeutka Bc. Tamara Starnovská.
Snažte se také dohlížet na pitný režim svých rodičů, protože ve stáří se snižuje potřeba pít, což mnohdy vede k dehydrataci.
A nemělo by se zapomínat na pohybovou aktivitu, která jim umožní udržet si dobrou kondici až do pozdního věku a také přináší pocit, že ještě nepatří do starého železa.
Trpělivost je důležitá
Ani psychika nezůstane plynutím času nedotčena. Připravte se na stařecké vrtochy, častější změny nálad a nepříjemné situace, které s sebou určitě přinese i zhoršující se paměť. Obrňte se trpělivostí, nevyčítejte a mějte pochopení. Pokud vaše zapomětlivá maminka či tatínek nechají nedopatřením zapnutý sporák, nekřičte na ně, co všechno se mohlo stát, ale v klidu je upozorněte. Popřípadě jim můžete na linku přilepit papírek s připomenutím. Výčitky v nich akorát probudí pocit, že už jsou úplně k ničemu.
Byt či dům vašich rodičů je dále vhodné zbavit všech potenciálních nebezpečí. Do koupelny se určitě hodí protiskluzové koberečky a úchytná madla. Zabránit nepříjemným pádům může dostatečné osvětlení všech prostor.
Myslete i na vlastní život
Je nezbytné najít hranici mezi péčí a sebeobětováním. Pro samou starost nezapomínejte sami na sebe. Dělení pozornosti pouze mezi práci a péči o rodinu není dlouhodobě udržitelné. Věnujte se svým koníčkům a dopřávejte si volný čas. Pokud jsou na tom vaši blízcí zdravotně špatně a vy zkrátka nejste schopní všechno zvládnout, nestyďte se požádat o pomoc ostatní členy rodiny, popřípadě využijte služby ošetřovatelské péče. Řešením nemusí být jen domov důchodců, ale i osobní asistenti a podobně.
Jak pečujete o stárnoucí rodiče?