Článek
Před létem se tradičně užívá betakaroten pro podporu opálení. Karotenoidy dokážou dodat pokožce zlatavooranžový nádech, ale to je tak celé. „Neexistují spolehlivé důkazy o výrazném efektu vitaminových doplňků pro podporu opálení nebo ochranu před slunečním záření. Zde se uplatňují výhradně ochranné opalovací krémy s SPF faktorem,“ říká dermatolog Jan Kučera z kliniky Perfect Clinic.
Základním pravidlem je tedy sehnat si správný opalovací krém na obličej i tělo a tím se začít mazat při prvním sluníčku. Co dalšího vám zajistí spokojenou a zářivou pokožku od hlavy k patě?
1. Hydratace
Pleť potřebuje dostatek vody stejně jako v jiném ročním období. Výživné krémy mohou být už přespříliš, volte spíš lehčí, gelové textury – i ty umějí hydratovat. Zkuste zařadit do rutiny nějaké hydratační sérum, skvělá může být čistá kyselina hyaluronová – do pleti se nádherně vsákne a nezanechá žádný mastný film. A nevynechávejte ani masky, které jsou ještě účinnější než sérum.
„Nejlepší prevencí proti dehydratované pleti je jemné a šetrné čistění produkty s nízkým pH. Efektivně funguje princip postavený na vrstvení jednotlivých kroků,“ vysvětluje farmaceutka Lucia Havlíková z concept storu Pure District. To znamená pleť čistit dvoufázově a poskytnout jí co nejvíc pomocí sér i krémů. Prostě pokožku dopujte hydratačními bombami.
2. Tónované opalovací krémy
Na trhu existuje nepřeberná nabídka ochranných krémů na obličej pro různé typy pleti (proti pigmentaci, na mastnou pleť nebo pro rozjasnění). A některé dokonce slouží i jako BB krém, takže na léto doporučujeme vyměnit make-up za tónovaný opalovací krém. Nemusíte tak na sebe vrstvit několik produktů a pleť bude chráněná i sjednocená.
Na opalovací přípravek na obličej se vyplatí myslet každodenně, pomůže i jako prevence pigmentových skvrn, které trápí nejednu ženu. „Pravidelná aplikace krému nebo make-upu s vysokým faktorem 50+ umožní pleti postupně vyblednout. Dále lze projevy ošetřovat bělicími krémy, chemickým peelingem nebo frakčním laserem. Obecně jsou ale pigmentace v obličeji svízelný problém a platí, že nejlepší je se jejich vzniku bránit preventivní ochranou před sluncem,“ doporučuje Jan Kučera.
A na co nesmíte zapomínat? „Při výběru opalovacího krému lidé často řeší jen číslo SPF, které určuje stupeň ochrany pouze před jedním ze dvou škodlivých typů slunečního záření, a to UVB. Z hlediska vzniku rakoviny kůže či hyperpigmentace je nebezpečné i UVA záření,“ upozorňuje Lucia Havlíková.
3. Peelingujte!
Peeling je nutnost předtím, než se začnou odhalovat nohy. Vsaďte na přípravky s kávou a kokosovým olejem: úžasně voní a umějí s kůží zázraky. Je po nich rozzářenější, hladká a díky oleji vyživená a celkově víc vypnutá. Je to díky kofeinu, který dokáže rozproudit lymfu a nabudit pokožku. Aplikujte je vždy ve sprše na vlhkou kůži, nechte chvíli působit a pak opláchněte. Nechcete utrácet? Spolehněte se na 5 receptů na výrobu domácího peelingu.
4. Trochu podvádějte
Samoopalovací krémy nesmějí na poličce chybět. Vyplatí se jimi mazat kůži právě na jaře, kdy postrádá jakékoliv známky bronzu. Pro dobrý pocit vyzkoušejte i zpevňující tělová mléka nebo ta určená proti celulitidě. Jako závěrečnou tečku si můžete nohy namazat třpytivým mlékem nebo olejem. A pokud se na vystavování nožek jen tak necítíte, zkuste make-up na nohy alias tekuté silonky.