Článek
Parfémy jsou umění. Mají svého nositele zahalit omamným závojem originálně namíchané vůně. Které ingredience způsobí, že je vůně podmanivá a nezapomenutelná, a jaká surovina má tisíciletou tradici?
Nesmrtelná růže
Začneme od suroviny, jíž se lidé voní už od nepaměti. Je to růže. „Má hloubku, vrstevnatou vůni a opravdu historickou paměť. Růže má totiž tisíciletou tradici a osloví skryté vzpomínky,“ říká Ivana Rudićová, zakladatelka první niche parfumerie v Česku.
Damašská, turecká nebo kašanská růže patří mezi dražší ingredience. Milujete-li silnou růžovou vůni, hledejte parfém s přízviskem attar. Jde o ryzí formu v tomto případě růžového oleje, a tudíž o velmi intenzivní vůni.
Jasmín a santalové dřevo
Mezi nejtypičtější součásti orientálních vůní patří santalové dřevo. Je sladké, opojné, kořeněné a většina světové produkce pochází z Indie. Jeho vůně dokáže člověka harmonizovat. Další oblíbenou složkou dámských parfémů s nádechem Orientu je také jasmín a i on má uklidňující účinky.
A právě jasmín v kombinaci například s tuberózou, hyacintem či lilií vytváří velmi podmanivou vůni, na kterou se jen těžko zapomíná. Existuje víc takových skutečně působivých surovin? „Nelze jednoznačně označit jen jednu, jedná se spíše o skupinu ingrediencí,“ vysvětluje Ivana Rudićová.
Kosatec, ambra a další vzácné složky
Jaké složky parfémů jsou vzácné, a tedy i nákladné? „Velmi drahou ingrediencí je irisové máslo, které se získává z kosatců. A může to trvat až šest let,“ říká Ivana Rudićová. „Mezi vzácné a křehké se řadí pivoňka, kterou lze získávat odpařovacím procesem, kdy okvětní lístky v uvozovkách dýchají, což je velmi nákladná technologie.“ Mezi drahé suroviny patří též magnolie, mandarinka nebo oud, tmavá pryskyřice ze stromu orličník.
Další unikátní složkou je pravá ambra, která pochází z trávicího traktu vorvaně. Šedá nevzhledná substance se objevuje na pláži nebo mořské hladině, ale je to výjimečná událost. Kdyby se vám poštěstilo ji najít, mohou se z vás stát milionáři. „Nicméně vzácnými a drahými se postupně stávají všechny přírodní složky, jelikož jejich pěstování je závislé na kvalitě půdy a počasí,“ říká Lucie Levenson, zakladatelka niche parfumerie a salonu Vavavoom.
Přírodní versus syntetický
Se zmíněnými složkami, kromě oudu, který vyrobit nelze, se setkáte i u levnějších parfémů, ovšem můžete si být jisti, že nejsou získané z přírodnin, ale vytvořené chemicky. Jejich nevýhodou může být, že nejsou tolik trvanlivé. „A nejenom to. Chybí emoce, vůně je plochá a nežije v čase,“ vysvětluje Ivana Rudićová. Jednoduše řečeno – jsou syntetické a nikoli pravé.
Ikony mezi parfémy
Následující vonné kompozice jsou ověřené časem a nespočtem žen. Zaujala některá i vás, nebo preferujete spíš méně známé či niche parfémy, které okouzlí neotřelými, osobitými vůněmi a stojí mimo mainstream? Mezi ikonické a po celém světě proslavené voňavky patří Miss Dior, Black Opium od YSL, Chloé by Chloé, Chanel N°5, Chanel Mademoiselle, Alien značky Mugler a třeba CK One značky Calvin Klein.
Čím to je, že některé parfémy osloví tolik generací? „Nemyslím si, že se vůně stává ikonickou díky jedné či více ingrediencím, ale jde především o jejich kombinaci a poměr. Jedinečné parfémy musí zaujmout, být výjimečné tím, že vás nutí přemýšlet o jejich kompozici a jsou schopny vyvolat pocity, které jsou příjemné a dlouhotrvající,“ říká Lucie Levenson.
Jak si vybrat parfém
Rádi se orientujete podle použitých ingrediencí? Jsou rozdělené do parfémové pyramidy – hlava, srdce, základ. Jak se v ní vyznat? „Každý parfém se vás snaží oslnit hlavou. Ta je většinou jiskřivá, zapamatovatelná a chce se vám co nejvíce zalíbit. Tato fáze trvá přibližně deset minut a pak se odhalí složky srdce. Dle mého názoru ale nejvíce záleží na základu, jelikož právě ten s vámi zůstane nejdéle,“ vysvětluje Lucie Levenson.