Článek
V restauraci se obvykle vyskytují ve společnosti soli a pepře a najdete je snad v každé domácnosti. Tam, kde se často připravují závitky a jednohubky, je spotřeba párátek větší. Mohlo by se zdát, že jsou dřevěné tyčinky výdobytkem dneška, ale jejich historie sahá až do pravěku. Podle dochovaných nálezů si lidé už před 1,9 milionu let pomáhali úlomky kostí, třískami či brky k lepší ústní hygieně.
Senzační minulost
Velkou slávu zažívala párátka v sedmnáctém století – na dvoře Ludvíka XIV. byla doslova hitem. Nešťouralo se jimi mezi zuby, ale sloužila k napichování jednotlivých soust. Byl to vlastně pompézní a také dost nákladný módní doplněk. Vždyť byl vyroben z drahého kovu a posetý drahokamy!
Mezi „obyčejné“ lidi se tato vymoženost, už v tradičním dřevěném podání, rozšířila až počátkem 19. století, kdy se v Americe rozjela sériová výroba. Restaurace, které párátka nabízely, byly vyhledávané právě z tohoto důvodu – taková to byla senzace. Dnes krabička párátek stojí pár korun a najdete v ní většinou 500 malých špejliček z březového dřeva.
Drobný pomocník v kuchyni
Italové prý mají velkou spotřebu párátek, protože je používají při každém vaření těstovin. Aby se jim bubliny z vařících se špaget nehrnuly přes okraj hrnce, používají na podepření pokličky právě tenkou dřevěnou tyčinku. Zkuste to také tak.
Hledání konce nezná konce
Kdyby byli všichni členové domácnosti tak pečliví jako vy... To si možná občas říkáte, když nemůžete najít konec izolepy. Zahnout konec pásky, aby se s ní při příštím použití rychle manipulovalo, je přece tak snadné, ale jak to připomenout zapomnětlivcům? Nalepte na konec pásky párátko, třeba je to nakonec trkne.
Švadleny vědí své
Knoflíky bývají na kabátech to nejnamáhanější místo, a pokud jsou strojově špatně přišité, hrozí jejich vytrhnutí. Jestliže se ztěžka zapínají, raději je přešijte – a přitom na podložení knoflíku použijte právě párátko. Je tak akorát tlusté, aby vytvořilo mezeru mezi látkou a knoflíkem, kam se pak hravě vejde druhá vrstva látky.
Kdo hledá, najde
Když chcete dát pokrmu jen jemný nádech česneku nebo pálivé papričky, je nutné je odstranit dříve, než bude jídlo hotové. Pokud aromatické potraviny například do marinády jen ponoříte, uvolní část svého bohatství, ale nebudou na obtíž. Abyste je rychle našli, označte si stroužek párátkem.
V mikrovlnce budou hotové jedna dvě
A je tu ještě jedna kuchyňská rada, tentokrát spojená s vařením v mikrovlnce. Právě v ní se totiž brambory udělají vcelku nejrychleji. Aby mohl kolem brambor proudit vzduch a udělaly se rovnoměrně, je třeba je „umístit do prostoru“ napícháním na dřevěné nožičky. Zároveň tak bramborám narušíte povrch, takže nehrozí, že by explodovaly.
Dopřejte telefonu trochu očisty
I když telefon udržujete v čistotě, budete se divit, kolik špíny vyšťouráte z bočních záhybů, když do nich zajedete ostrým párátkem. Jednou za čas si váš elektronický miláček trochu pozornosti zaslouží.
Kartáč bude opět zářit
Dlouhovlásky už na první pohled vědí, o jaké situaci bude řeč. Na kartáči se zachytává nespočet vlasů a ne každému je příjemné chuchvalec po učesání rukou vytrhnout a vyhodit, zvláště když se namotala pěkná vrstvička. Pomozte si párátkem – vlasový povlak jím v mžiku uvolníte.
Tak co, zapojíte párátka více do hry?