Když si kupujete novou pánev, jistě chcete, aby vám co nejdéle a co nejlépe sloužila. Na co myslet při nákupu i jejím používání?
Článek
Při výrobě pánví se používají různé materiály, každý je něčím zajímavý.
Materiálová ochutnávka
Hliník zastupuje tradiční materiál a z něj se pánve nejčastěji vyrábějí. Snadno se s ním manipuluje, dobře akumuluje a rozvádí teplo.
Měď vede teplo nejlépe, rychle reaguje i na změnu teplot, ale nádobí z ní vyrobené patří mezi nejdražší.
Litina má rovněž skvělé termoakumulační vlastnosti (byť trvá, než se zahřeje), je nadstandardně odolná a nepřilnavá. Její masivnost, tudíž náročnější manipulace, pro někoho představuje výhodu, pro jiného zápor.
Pánve z nerez oceli z pohledu tepelné vodivosti za výše zmíněnými materiály „pokulhávají“, což se řeší přidáním například hliníku, zejména do dna nádobí. Je však velmi odolná.
A co povrch?
Více se používají nepřilnavé povrchy, na různých bázích (například PTFE, s přídavkem titanu či různých minerálních prvků), které nabízejí řadu výhod. „V první řadě jde o přípravu pokrmu s malým množstvím tuku, a někdy i bez něj, což je vítané z pohledu zdraví. Suroviny se při běžném vaření k takové pánvi nepřichytí. Nepřilnavé povrchy jsou zdravotně nezávadné, netečné ke kyselinám, čisticím prostředkům a v případě připálení se snadno čistí,“ upřesňuje Jiří Klimša, zástupce značky Tefal.
Kvalitní pánve mají několikavrstvý povrch. Pro zvýšení užitných vlastností, a především trvanlivosti se materiály kombinují a výrobci používají originální technologie.
Jaké používat náčiní
„Z pohledu mechanického poškození si nejlépe stojí litina a ocel, které nelze poškrábat ani kovovým náčiním. Naopak měď byste třeba kovovou obracečkou poškodili. Ale pokud má měděná pánev vnitřní vrstvu z nerezu, opět není problém použít kovové náčiní. Jinak platí, že dřevěné nebo plastové náčiní žádnou pánev neponičí,“ uvádí Silvie Dvořáčková ze společnosti Kulina. Tedy ani nepřilnavé povrchy. Na trhu však najdete i pánve s nepřilnavými povrchy, u nichž výrobce uvádí možnost použití kovového náčiní bez ostrých hran.
Pánve a indukce
Řadu pánví lze používat na jakýkoliv typ ohřevu, včetně indukce. Bylo by super jen vyjmenovat, které materiály se (ne)můžou používat při vaření na indukci, ale tak to nefunguje. S indukcí si obecně rozumí litina a ocel. Některé pánve z nerez oceli, hliníku nebo mědi se na indukci použít nedají, ale jiné zase ano. Nádobí na indukci musí mít feromagnetické dno.
Nebo si s tím správným dnem hlavu nelamte a mrkněte na pánev, zda je označená symbolem pro indukci či slovem Induction. A budete mít jasno. Pokud to není uvedené, zeptejte se prodejce.
Kdy jste si naposledy koupili nové nádobí do kuchyně?