Článek
V interiérech ve znamení městské klasiky jsou často používány nejnovější technologie i moderní materiály, ale vzhledově se přibližují stylu a formě solidních prvorepublikových bytů a domů.
Jsou pohodlné a tradiční, nevyskytují se zde výstřednosti ani nápadné barvy či vzory. Mohou se zde ale nacházet i hodně drahé restaurované originály či podstatně levnější repliky nábytku známého z nejlepších funkcionalistických rezidencí.
Materiály mají hlavní slovo
Materiály, které se v takto zařízeném interiéru vyskytují, bývají krásné a ušlechtilé. Hojně se pracuje například s mramorem, podlahy bývají z exotických dřevin, koberce vlněné a v oknech překrásné hedvábné závěsy. Chybu ale neuděláte, pokud místo drahých povrchů použijete i levnější, ale pohledově stejně atraktivní imitace.
Dalšími oblíbenými materiály jsou sklo a kov, samostatně nebo v kombinaci se dřevem. Zde ale vždy působí teple a útulně na rozdíl od moderní kombinace chromu a skla, která je spíš chladivě osvěžující.
Opsáno od mistrů
Doba první republiky je všeobecně chápána jako symbol solidnosti a svěžího vzdušného stylu. Interiéry té doby se rozhodně neobešly bez kvalitního zařízení. Současné pojetí nábytku hlásícího se k městskému stylu definuje touha po lehkosti a maximální funkčnosti.
„Česká architektura i interiéry ve městech jsou dodnes funkcionalismem hodně ovlivněny. Jde o poměrně strohé interiéry s bílou nebo off white – lomenou bílou – barvou stěn. Nábytek, který byl tehdy navrhován, je dodnes velmi populární: židle a pohovky Miese van der Rohe, Le Corbusiera nebo židle Thonet," říká Monika White, majitelka a designérka obchodů Le Patio.
„Ovšem velký rozdíl mezi původním funkcionalismem a současnými realizacemi je často v materiálech a provedení pracujícími s napodobeninami a replikami," dodává odbornice.
Pohodlné posezení
Obývací pokoj je vizitkou každé domácnosti. Pokud je řeč o inspiraci prvorepublikovým stylem, zmiňme alespoň některé typy sedacího nábytku, těmi jsou křesla z ohýbaných nerezových trubek a jednoduché, modulární pohovky střízlivých tvarů. Čalounění může být provedeno v kůži, častěji se ale používá jednobarevná čalounická látka.
V kuchyni i koupelně
Také těmto dvěma praktickým místnostem můžete propůjčit žádaný šarm. Nábytek pro kuchyň z dřevěných nebo dýhovaných materiálů občas připomíná staré „kredence“. Autentičnost podtrhuje i zvolená barevnost, kdy se ke slovu dostává slonová kost nebo světle žlutá vanilková.
Ve zmiňované historické éře vzrostl i zájem o kvalitní vybavení koupelen a kulturu těla jako takovou. Vybírejte si repliky jednoduchého bílého obkladu, solidní umyvadlo nebo volně stojící vanu se stylovými bateriemi. Koupelna, pokud to její rozloha umožňuje, se vyznačuje komfortem a vzdušností. Tomu nahrává i aktuální trend, jenž ji z pouhého místa pro očistu posouvá dál, směrem k relaxaci a celkové regeneraci těla i duše.
Světlo a sklo
Jestli hledáte materiál, který je toto období charakteristický, tak je to sklo a spolu s ním i práce se světlem. Historicky se často používaly sklobetonové cihly – luxfery, které i dnes mají skvělé renomé. V současnosti ale máte možnosti mnohem širší nabídky. Oblíbené jsou skleněné desky, dveře, obložení či schody.
„Sklo jako zástupce nadčasového a jednoduchého stylu dostávalo v architektuře vždy zelenou, ale také je poznamenal technologický vývoj. Dnes se používá téměř bez výhrady jeho bezpečnostní kalená varianta, říká Petr Paksi, výkonný ředitel společnosti J.A.P, a pokračuje. „Žádané jsou i další povrchové úpravy, třeba matná pískovaná skla nově opatřována nano vrstvou, která je ochrání před mechanickým oděrem a usnadní jejich čištění.“
Podlehnete i vy kouzlu starých dobrých časů?