Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Toužíte-li s chloupky skoncovat nadobro, je řešením laserová epilace. Počítejte ale s tím, že na výsledek si chvíli počkáte. Epilaci laserem je třeba absolvovat opakovaně v několikatýdenním rozmezí. Pokud chcete na chloupky vyzrát dříve a také podstatně levněji, jsou i jiné způsoby.
Začněte peelingem
Před holením se doporučuje provést peeling. Ten zbaví pokožku odumřelých buněk, které by bránily hladkému klouzání žiletky, a protože se díky tomu dostane až ke kořínkům, může pomoct k uvolnění některých chloupků. Budete-li ho provádět pravidelně alespoň dvakrát týdně, některé chloupky vám dokonce už neporostou. Peeling ale provádějte citlivě a raději se předem ujistěte, že vaše pokožka na něj není citlivá, jinak byste si mohli naopak ublížit.
Dostaňte z holení žiletkou maximum
Pokud se holíte žiletkou, zkontrolujte, že je skutečně ostrá. Je lepší holení zařadit na závěr koupele, kdy je kůže napařená a póry otevřené, díky tomu seříznete chloupek těsně u kůže. Trápí-li vás podrážděná kůže a zarudnutí po holení, je lepší holit se po směru růstu chloupků. Efektivnější odstranění ochlupení ale zajistí holení proti směru. Jsou-li chloupky delší, je třeba je nejprve zkrátit nůžkami nebo zastřihovačem, aby žiletku hned neucpaly.
Před epilací kůži odmastěte
Zbavujete-li se nelichotivých chloupků voskem nebo cukrovou pastou, nezapomeňte před samotnou epilací pokožku odmastit. Nutné je to zejména v obličeji, kde je hodně mazových žlázek. K odmaštění dobře poslouží i pleťové tonikum, které kůži zároveň zbytečně nevysuší.
Pemzu nejen na paty
Péči můžete obohatit o intenzivní masáž. Proti růstu chloupků se doporučuje zarostlá místa denně masírovat krouživými pohyby pemzou. Netlačte, abyste si nenarušili kůži a nezavlekli do ranky infekci. Pemza postupně oslabuje cibulku chloupku, a tím zpomaluje jeho růst.
Použijte přírodní zesvětlovač
Chloupky se můžete pokusit také zesvětlit, nebudou tak viditelné. Jako přírodní zesvětlovač vám poslouží obyčejný citron. Šťávu z půlky citronu stačí smíchat s půl hrnku cukru nebo soli a vzniklou pastou potřít partie, které chcete zesvětlit. Můžete peeling nechat působit deset minut a opakovaně jím kůži promnout, krouživě ve směru růstu chloupků. Toho se však vyvarujte, pokud máte citlivou pokožku.
Připravte si zklidňující masku či tonikum
Růst chloupků vám pomůže zpomalit i masky z ingrediencí, které máte doma ve spíži. Stačí je aplikovat jednou týdně. A jak na to? Potřebujete kelímek bílého jogurtu a tři lžičky kurkumy. Masku naneste ve vrstvě na ochlupené partie, nechte patnáct minut působit a smyjte.
Připravit si můžete i pastu z cibule a bazalky. Jednu větší cibuli pokrájejte najemno a v hmoždíři rozmělněte s deseti listy bazalky na kaši. Nechte působit na kůži deset minut a opláchněte.
Ze salátové okurky si můžete připravit tonikum. Stačí nastrouhat najemno a přes plátýnko vymačkat šťávu. Tu pak nanášejte pomocí vatového tamponku. Obdobně lze využít i papáju.
Zařaďte mátový čaj a sóju
Mátový čaj klidní mysl, dokáže ale zklidnit i ochlupení v jeho růstu. Máta totiž působí na hormonální systém a v ženském těle potlačuje zvýšenou hladinu mužských hormonů, které mají nežádoucí ochlupení na svědomí.
Na růst chloupků může mít vliv i váš jídelníček. Jako zpomalovač působí například vitamin B6, jezte proto pravidelně brokolici, banány, ryby a listovou zeleninu. Je-li vám přes padesát, dopřejte si pravidelně sóju, tofu nebo sójové mléko. Věkem totiž kolísá v ženském těle hladina estrogenů a sója ji umí srovnat. Můžete si pořídit i doplňky stravy s obsahem sóji nebo pleťové krémy se sójovým výtažkem.