Článek
Někdo to příliš neřeší, jinému otisky prstů na nábytku doslova lezou na nervy. Co vám pomůže?
Hladký, nebo strukturovaný
Nejméně jsou otisky prstů patrné na materiálech se strukturou, ať už jde o masiv, dýhu, plastické imitace dřeva nebo nábytek s patinou. „Ne snad proto, že by na nich špína neulpívala, ale otisk, případně i drobné poškození, se strukturovaným povrchem lépe splyne, kdežto na hladkém je všechno více vidět,“ vysvětluje designérka Věra Tomíčková z Toto studia.
Někdy ovšem na první pohled ani první dotek nezjistíte, do jaké míry je povrch strukturovaný. Obecná ráda zní: podívejte se na něj proti světlu.
Lesk, mat a barvy
Když postavíte na pomyslnou startovní čáru lesk a mat, z pohledu „neviditelnosti“ otisků je praktičtější mat; na lesku je všechno vidět. A na barevné stupnici pak vítězí světlejší odstíny nad tmavšími. Samozřejmě – bavíme se o běžných otiscích prstů, nikoli o případu, kdy na nábytek saháte třeba rukama zašpiněnýma od černého krému na boty.
Druhá strana mince
Jedna věc je (ne)viditelnost otisků prstů, a tou druhou zjištění, jak snadno či složitě se dají odstranit. Tady se mince obrací. „Z hlediska struktury se nejsnáze udržují v čistotě co nejdokonalejší hladké plochy, například kvalitní laky, nejpracnější jsou lamina nebo fólie vypadající jako velmi jemná zrnka. Zatímco na laky stačí i suchý hadřík, u strukturované fólie musíte použít houbičku,“ připomíná Věra Tomíčková.
A když se porovnají lesky a maty, obecně platí, že hůře se udržují maty, které mají zjednodušeně řečeno více pórů. Po lesku hadřík doslova sjede a máte hotovo, kdežto mat se chová jako mléčné sklo, které má zdrsněný povrch. Dostat z něj třeba ztuhlou mastnotu je docela pracné.
Trochu jinak
Dosud jsme se věnovali běžným materiálům, nyní se zaměřme na speciality. Právě díky nim může být všechno jinak.
Například problém matu a náročné údržby řeší akryláty. Na moderních matných akrylátech, jako je například T.acrylic, otisky po suchých, a dokonce ani mokrých rukách nezůstávají.
Zajímavá jsou rovněž některá lamina, jako třeba PerfectSense Matt (PM), u nichž se použil lak obsahující nanočástice – když pak na nábytek z něj vyrobený sáhnete vlhkou nebo mokrou rukou, otisky prstů za chvíli zmizí. Ani lesklý stříkaný lak nemusí představovat „prstový“ problém, pokud se nábytkové dílce během výroby, před lakováním, zbaví elektrického náboje. Pořídit si lze dokonce i nerezové výsuvy s úpravou Anti Finger Print, na kterých otisky prstů nemají být vůbec vidět.
S úchytkami, nebo raději bez?
Ne každý nábytek musí být opatřen úchytkami. Nahrazují je například vyfrézované otvory, do nichž zasunete prsty a otevřete dvířka či šuplík. Pokud by tu zůstaly otisky prstů, nebudou z pohledové strany vidět. Šikovné je rovněž dotykové otvírání – nábytek vybavený mechanickým nebo elektronickým systémem, kterého se stačí dotknout i kolenem nebo loktem a sám se otevře.
V neposlední řadě připomeňme praktické čisticí prostředky. Zajímavé jsou hlavně Nanotechnologie: Slibují rychlejší úklid a méně práce!. Ostatně jak už jsme zmínili, nano povrchem se dnes opatřují rovnou z výroby například lamina. Ale také pískovaná skla, keramika, nerez, sanita…
A jak doma likvidujete otisky prstů vy?