Článek
Zatímco v minulosti byly jasnou volbou samostatné kuchyně, se stále se zmenšujícími byty si oblibu získaly kuchyně otevřené. Obě řešení mají samozřejmě své výhody i nevýhody, které navíc nemusejí platit pro všechny stejně. Jaké to jsou?
Výhody otevřené kuchyně: šetří prostor
Otevřená kuchyně svůj prostor sdílí s další místností, zpravidla s jídelnou a obývacím pokojem. Bývá doménou menších bytů a domů, kde šetří místo a poskytuje více prostoru, než by mohla dát maličká uzavřená místnost. Díky tomu působí přehledněji a snáze se v ní orientuje. Je v ní více místa na práci a manévrování s již naservírovaným jídlem a bývá v ní lepší světlo.
Společenským lidem usnadňuje komunikaci s přáteli a rodinou, matkám pak zjednodušuje dozor nad hrajícími si dětmi. To by ale neměl být hlavní faktor při rozhodování: každé dítko totiž jednou vyroste a dohled už nebude tak nutný.
Nevýhody otevřené kuchyně: zápach a hluk
Jednou z největších nevýhod otevřené kuchyně je vlhkost a odér šířící se během vaření do obytné zóny. Pach se pak velmi snadno drží v celé místnosti a často ho nezastaví ani pokličky. Je proto důležité zajistit v kuchyni dostatečné větrání, ideálně větším oknem poblíž sporáku, případně pořídit kvalitní digestoř.
Pro někoho může být překážkou nepořádek po vaření. V otevřených kuchyních je proto vhodné častěji uklízet a mít neustále čisté nádobí i pracovní desku. Někomu může vadit i pohled na spotřebiče či suroviny, což mohou vyřešit vestavné spotřebiče a skříňka na uschování menších přístrojů.
Výhoda v podobě času stráveného s ostatními se občas může proměnit v nevýhodu. S prací v kuchyni se pojí poměrně velký hluk, který může rušit ostatní členy domácnosti. Problém je to hlavně v malých bytech, kde obývák slouží jako ložnice nebo pokoj pro hosty. V takovém případě je nutné se na trávení času pořádně domluvit, případně kuchyni alespoň zčásti zakrýt, například paravánem. Nedostatek soukromí může vadit také lidem, kteří potřebují na přípravu jídla klid a nesnesou, když se jim někdo dívá pod ruce.
Snad všechny nevýhody otevřené kuchyně představují menší problém v domácnostech, kde se nevaří příliš často. Pro velké milovníky kulinářského umění se proto hodí spíše pro příležitostné kuchaře.
Výhody uzavřené kuchyně: klid na práci
Uzavřená kuchyně může být propojená s jídelnou, nikdy ale nezasahuje do dalších obytných místností. Její nespornou výhodou je, že se po domě nešíří zápach ani vlhkost z vaření a není v ní zvenčí vidět nepořádek. Je tedy vhodná především pro větší rodiny, kde se častěji vaří. Dobře poslouží také milovníkům výrazně aromatických jídel a majitelům domácích mazlíčků, jimž pomůže s vymezením prostoru, kde chlupáči nemají být.
Smažené tvarůžky v pivním těstíčku? V otevřené kuchyni bez digestoře ne.
Nevýhody samostatné kuchyně: bez lidí
Uzavřená kuchyně nemusí vyhovovat milovníkům komunikace a společnosti, protože by se v uzavřené místnosti mohli cítit osamoceně a stísněně. A poměrně zbytečná může být pro ty, kdo si jídlo raději objednají či koupí hotové a kuchyni k práci využívají jen výjimečně. Z praktického hlediska se příliš nehodí do menších bytů, v nichž je zpravidla nevyhnutelné šetřit s každým kouskem místa.
Kompromis: částečně uzavřená kuchyně
Při rozhodování berte v potaz hlavně to, co je pro vás nejvhodnější z dlouhodobého hlediska a u jakého řešení výhody převýší možné nevýhody. Jestli se nemůžete za žádnou cenu rozhodnout a dispozice místnosti vám to dovolí, přijměte kompromis a zvolte částečně uzavřenou kuchyni. Ta může být od obytné části místnosti oddělená příčkou, posuvnými dveřmi či stěnou nebo nábytkovou sestavou. Lépe se tak přizpůsobíte jednotlivým situacím a například posuvné dveře vám dají pokaždé na výběr, zda dáte přednost soukromí, nebo si při práci raději popovídáte s rodinou.