Článek
Velká část nastávajících rodičů se nad tím ani nepozastaví. Porod je pro ně natolik emočně silnou událostí, že peníze jdou v tu chvíli stranou. Koneckonců být u toho, vidět, jak na svět přichází váš potomek, sdílet s partnerkou tu radost, to jsou pocity a zkušenosti k nezaplacení. Důkazem je i článek Co prožívají novopečení otcové?.
Přece jen se ale ozývají hlasy, že by otcové za přítomnost u porodu platit neměli, protože je to jejich přirozené právo.
Matky se bouří!
Výši poplatku si určují porodnice samy prostřednictvím svých vnitřních směrnic. Většinou jde o částku pohybující se kolem pěti set korun, ale leckde je to o dost víc. Někde pak mají poplatek schovaný v povinném předporodním kurzu pro otce.
Jen velmi málo porodnic si neúčtuje nic nebo jen částku menší než sto korun. A to se nelíbí Petře Langové, mladé mamince, která vytvořila petici za výrazné snížení poplatků za přítomnost otce u porodu. „Chceme, aby se poplatky sjednotily, a především výrazně snížily jen na ty nutné výdaje, které s přítomností otce porodnice mají. Odmítáme, aby porodnice na porodech vydělávaly,“ říká Petra Langová, která již sesbírala přes 240 podpisů.
Langová tvrdí, že otec u porodu vyjde nemocnici zhruba na padesát až sto korun za vyprání jemu zapůjčeného pláště a podobně. „Jak je možné, že v Kadani jim stačí padesát korun, a jinde vybírají třeba i tisíc korun?“ ptá se rozčileně Petra Langová.
Tip redakce:Dítě jednoduše není levná záležitost.Přesvědčí vás o tom článek Cena za dítě do 1 roku? 82 000 Kč.
Nemocnice: Otec je tam navíc
Postoj českých porodnic je ale jasný. Přítomnost otce u porodu je podle nich jakýmsi nadstandardem, za který je třeba platit stejně tak, jako třeba za samostatný pokoj a podobně. Pro nemocnici prý tatínek na porodním sále představuje nejen náklady v podobně hygienického obleku, který mu zapůjčí, ale i více práce pro personál. „Část personálu se mu musí věnovat, odpovídat na jeho dotazy, proškolit ho a podobně. Navíc máte i tatínky, kteří ten okamžik neunesou, omdlí, udělá se jim nevolno a podobně. V tu chvíli se musí personál starat i o ně, přitom oni jsou tam jaksi navíc, ten, o koho jde v prvé řadě, je matka a dítě přicházející na svět,“ vysvětluje Martin Šalek, mluvčí Fakultní nemocnice Na Bulovce v Praze.
Vyčíslit přesně výdaje, které nemocnice s otci u porodu má, nelze. „Ano, jde samozřejmě spočítat, kolik stojí vyprání obleku, ale třeba péči a pozornost personálu nevyčíslíte, to jsou takové skryté výdaje, které ale reálně existují,“ tvrdí Martin Šalek.
Na poplatcích trvá i Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, kde rodila Petra Langová. „Finanční úhradu za přítomnost otce u porodu požadujeme a požadovat budeme, stejně jako jiná zdravotnická zařízení. Nejedná se o službu hrazenou ze zdravotního pojištění, proto na tuto úhradu máme nárok. Zajišťovat komukoli zdarma přítomnost u porodu nám legislativa neukládá,“ uvádí mluvčí nemocnice Jiří Vondra.
Masarykova nemocnice patří právě mezi ty, které účast otce u porodu podmiňují účastí na předporodním kurzu. Ten stojí tisíc korun. „Poplatek je stanoven ceníkem naší společnosti. Není-li ale někdo spokojen s nabízenou službou, má možnost jiné volby,“ zakončuje Jiří Vondra.
Porušují porodnice Listinu základních práv a svobod?
Objevily se ale určité názory, že otec má na přítomnost u porodu přirozené právo, nejde tudíž o žádný nadstandard. „Zpoplatnění doprovodu otce dítěte při porodu zasahuje do práva na nerušený soukromý a rodinný život, které je garantováno Listinou základních práv a svobod ČR a do kterého porod, a tedy příchod nového člena rodiny, nepochybně patří,“ píše se v prohlášení Občanského sdružení Aperio, které se zajímá o problematiku rodičovství. Podle odborníků z Aperia je vyžadováním poplatků otcům znemožněno i uplatňování rodičovské zodpovědnosti, která je rodičům dítěte dána zákonem.
„Jde o souhrn práv a povinností rodičů vůči nezletilému dítěti. Do okamžiku narození je dítě podle zákona součástí těla matky, narozením ale dítě získává právní subjektivitu a rodičům, matce i otci, vznikne rodičovská zodpovědnost,“ vysvětluje se v prohlášení Aperia. Od toho okamžiku oba rodiče ručí za zásadní rozhodnutí týkající se například zdravotních úkonů, které na dítěti mají být provedeny, kde k nim dojde a podobně. „Je tedy nadmíru vhodné, aby otec u porodu byl, aby mohl vykonávat svou rodičovskou zodpovědnost k dítěti co možná nejdříve po jejím vzniku,“ píše se v závěru prohlášení Aperia.
Co si myslíte o poplatcích za otce u porodu? Mají na ně nemocnice právo?