Článek
Máte problémy s příliš vysokým nebo nevzhledným stropem? Nejčastějším řešením je vytvoření podhledů. Podle oslovených odborníků jde o rychlé a méně nákladné řešení mnoha problémů.
Zejména těchto:
- zakryjí nepěkný vzhled stropů ve starých objektech, ovlivní vzhled interiéru
- sníží světlou výšku místnosti
- zakryjí případná instalační vedení a vzduchotechniku
- zlepší zvukově-izolační vlastnosti místnosti
- aplikací na hrubé zdivo dochází ke zlepšení tepelně-izolačních vlastností, a tím k úsporám
Zapuštěná svítidla navíc vytvářejí z místnosti velmi příjemné prostředí. A proto jsou dnes tolik oblíbená.
Tradiční i nové možnosti
Strop můžete vyřešit zavěšením sádrokartonových nebo sádrovláknitých desek (Rigips, Knauf, Fermacell) nebo napínanými PVC (Barrisol, Bernizet, Lackfolie) a textilními (například Print Art, Clipso, ETC renovace s produkty Alyos) podhledy. Dají se vytvořit jak celé plochy stropů se zapuštěnými svítidly, tak například využít prefabrikované římsy podél místnosti, středové objekty, plošné i vrstvené, fantazii se meze nekladou.
Z nutnosti je módní trend
Podhledy, ať již ze sádrokartonu, fólie, nebo textilu, podsvícené zářivkami, halogeny nebo LED žárovkami a pásky se hodí téměř do každého prostoru. „Nepřímým osvětlením vytvoříte v ložnicích, obývacích pokojích, ale i v koupelnách komorní atmosféru," říká Radovan Mačák ze studia Merrygorando Concept Store. „Rozhodně je ale potřeba kombinovat je s přímým osvětlením, které potřebujete na čtení nebo na úklid. A také doporučuji při montáži SDK podhledu a elektrorozvodů spolupracovat se zkušenými odborníky,“ zdůrazňuje designér.
Co se sádrokartonových a sádrovláknitých desek týká, jde o takzvané zavěšené podhledy, tedy nenosné interiérové konstrukce, montované pod nosné stropy.
Napínané PVC podhledy
Zajímavé možnosti nabízí polyvinylová fólie, například Barrisol. Ta má tloušťku okolo 0,2 mm, předehřeje se na 40 až 50 °C, a pak se napíná do obvodových lišt, které se připevní po obvodu stěn a vytvoří nový podhled.
Lze vytvořit jakýkoli tvar, včetně vrstvení, má dlouhou životnost s minimální údržbou (na stropní podhledy je záruka 10 let) a nadčasový design. Dodává se ve velké škále barev a povrchových úprav. Cena se pohybuje podle typu materiálu od 1200 Kč/m2 bez lišty a bez montáže.
„Pro podsvícení v současné době doporučujeme spíše LED pásek než zářivky, protože má delší životnost," konstatuje Jiří Karvánek, ředitel společnosti CS Lyon Praha s. r. o. a dodává: „Fólie propouštějí 60 % světla, které je rovnoměrně rozptýlené, příjemné a neoslňuje. S barevným osvětlením se dá atmosféra v interiéru měnit podle účelu nebo nálady."
Textilní podhledy
Další možností jsou napínané textilní podhledy, vyrobené z polyesterové textilie. Ta je strečová, přibližně 15x pevnější než PVC.
Podhledem můžete ale také jen překrýt nevzhledný strop. „Výška stropu se při instalaci do lišt snížuje pouze o jeden centimetr," říká Martin Vejmola, ze společnosti Bonoart. „Pokud však budete chtít do podhledu umístit bodová světla, počítá se nad konstrukcí s mezerou přibližně 7 centimetů pro upevnění svítidel a rozvodů elektřiny."
Textil je vodě a vlhku odolný s protiplísňovou úpravou, a tak jej lze použít i do koupelen. Technologie používá nezávadné barvy s vysokou UV a mechanickou odolností, splňuje protipožární normy v kategorii N1, N2, nebo B1.
Další možnosti, jak schovat interiérové nevzhlednosti, najdete také v článku Starý strop? Zakryjte jeho nedostatky nebo Stropní podhledy v novém kabátě.
Jaké jsou vaše zkušenosti s fólií nebo textilem na stropě? Kterému materiálu byste dali přednost vy?