Článek
Dle odborníků strach ze zubaře zažívá 61 procent lidí. A jestli byste řekli, že to jsou spíš ženy, protože muži jsou přece stateční, překvapíme vás – je to přesně naopak. To, co je k tomu vede, je buď špatná zkušenost, většinou z dětství, nebo všeobecné negativní povědomí a obecná spojitost zubař – bolest.
A tak počet lidí, kteří do zubařského křesla neusedají jednou za půl roku, kdy mají preventivní prohlídku plně hrazenou zdravotní pojišťovnou, ale až ve chvíli, kdy je bolest zanedbaných zubů už tak velká, že předčí strach, stále stoupá. A co si budeme povídat. Ono takové „last minutové“ ošetření zubu, který je skrz na skrz prolezlý kazem, logicky bolí.
Aby to nebolelo
Pokrok jde mílovými kroky kupředu a díky bohu se celkem věnoval i stomatologické sféře. Z možností, které ničí kazy, aniž by pacient musel pociťovat bolest, si můžete přímo vybírat. Jaké máte možnosti?
Osvícení léčivým paprskem
Vypadá na první pohled jako obyčejná vrtačka, ale nenechte se zmást. Tato má na konci aplikátor s technologií vyzařování laserového paprsku. „Díky tomu umíme bezbolestně ošetřit kazy a defekty u pacientů, kterým velký strach ze zubního ošetření, bránil několik let v návštěvě zubaře," uvedl MUDr. Luboš Beran, který patří mezi první zubaře v České republice, kteří nabízejí bezbolestné ošetření kazu.
Laserový paprsek navíc umí ještě ošetřit prořezávající se zuby moudrosti nebo třeba odstranit uzdičku u dětí. Dobrá zpráva pro lajdáky je, že jím jdou léčit i hlubší kazy.
Infiltrace pomocí Icon
Zubní kaz nemusíte jen osvítit. Můžete ho také infiltrovat, a to pomocí přípravku Icon. Při tomto ošetření vám lékař zuby nejprve oddělí klínky. To může trochu nepříjemně tlačit. Zbytek ale nepocítíte.
Na postižené místo se přiloží přístroj, na jehož konci je rozšířená hlavice s fólií, a látka se nechá působit. Icon ošetří kaz až v jedné třetině dentinu (zuboviny). Vedle toho se jím také dají efektivně ničit skvrny na zubech.
Ozonová terapie
Představíme vám ozon trochu jinak, než ho znáte. Zjistilo se totiž, že velmi kvalitně likviduje bakterie způsobující zubní kaz. Aplikace probíhá přístrojem sotva o velikosti propisovačky. Podobný je pak i tvarem. Namísto psací kuličky je tu ale silikonová čepička, která se přiloží na zub tak, aby se utěsnil před působením kyslíku, a z ozónové pumpy se sem vpustí ozonová mlha. Ta zlikviduje původce kazů a pomůže zubu nastartovat regenerační procesy.
„Pro ošetření přístrojem HealOzone jsou nejvhodnější malé kazy na žvýkacích ploškách. Čím je kaz menší, tím je samozřejmě rychlejší zahojení kazu a léčba úspěšnější,” uvádí MUDr. Ivo Havlík z Dent IN.
A my jen dodáme, že ve světě, kde se tato metoda už používá léta, bylo dokázáno, že po ošetření se v tomtéž místě kaz už nikdy nevytvoří.
Můžeme se těšit...
A protože je bezbolestné spravování zubů velmi populární, probíhají výzkumy a testování hned dalších dvou variant. Vědci v Leedsu totiž objevili bílkovinu, která ničí bakterie, a také molekuly, které v kombinaci se světlem hubí bakteriální činitele, kteří žijí v zubním plaku.
A tak je dost možné, že se za pár let místo kartáčku propracujeme k jakémusi domácímu světelnému ošetření a preventivní opatření budou tak silná, že se kazů možná ani nedočkáme. Nicméně, musíme si ještě nějaký ten rok počkat.
A jak jste na tom vy? Přestali jste se aspoň trošku bát?