Článek
Přemýšlíte, že byste si pořídili nové obaly na květináče a trochu oživili vás balkon? Můžete si samozřejmě zaskočit pro nové do hobby marketu, mnohem zajímavější a levnější ale bude, pokud si vyrobíte vlastní. A můžete se rovnou inspirovat: nachystejte si dekorativní filc se zajímavými vzory nebo česanou ovčí vlnu na plstění. Ukážeme vám pár nevšedních tipů, které budou jistě bavit i vaše ratolesti.
Co si připravit
Na obaly, jejichž výrobu vám dnes předvedeme, jsme si zakoupili vzorovaný filc neboli plsť. Ta je měkká, ale zároveň pevnější než klasická látka. Pro tvorbu dekorací je tedy jako stvořená. Můžete ji sehnat v textilní galanterii, papírnictví i hobby marketech. Na dva obaly jsme použili ovčí vlnu na plstění, ke které však zároveň potřebujete speciální plstící jehlu, která stojí pár korun. Dále si nachystejte nůžky, provázek a ohebný chlupatý drátek. Bude se vám hodit i tavná pistole.

Originální obaly na květináče jsme tentokrát vyráběli z ovčí vlny na plstění a dekorativního filcuFoto: Eva Malúšová
Veselé domečky
Na obaly ve tvaru domečku jsme si nastříhali čtyři čtverce jedné barvy o rozměrech cca 20x20 cm, přičemž dva z nich jsme vystřihli rovnou se střechou. Strany se střechou jsme pak přehnuli a vystřihli malá okénka. Nakonec jsme všechny strany k sobě slepili tavnou pistolí.

Obal nemá dno, takže jej stačí navléknout jen na květináčFoto: Eva Malúšová
Rozkvetlá tráva
Obaly můžete také vyrobit z jakékoli oválné krabičky. Třeba od zmrzliny. Tu stačí omotat dokola širokým pruhem vzorovaného filcu, jehož horní stranu můžete třeba zastřihnout zubatě, aby připomínala trávu. Filc jsme připevnili režným provázkem obmotaným dokola a dozdobili umělými květy. Ty jsme přilepili tavnou pistolí.

Filcové obaly lze dozdobit ještě umělými květyFoto: Eva Malúšová
Květinové pohárky
Pokud seženete filc se vzory květů, máte vyhráno. Pak už stačí málo, obyčejné květináče dostanou rázem nový šmrnc a váš balkon ihned pookřeje. Stačí z měkké plstě nastříhat pruhy s vlnkami na jednom okraji, ze kterých vytvoříte malé pohárky. Ty stačí na květináče navléknout.

S květinovým filcem rozkvete i obyčejný kaktusFoto: Eva Malúšová
Černobílý mourek
Naše poslední dva obaly na květináče nejsou dělané na zahradu, kde by mohly zmoknout. Můžete je mít kdekoliv pod stříškou, na terase či doma v obývacím pokoji, jen by měly být zaručeně v suchu. Jsou totiž vyrobené z česané ovčí vlny. První, závěsný květináč, jsme obmotali kusem bílé vlny a vzadu ji zafixovali jehlou na suché plstění. Jde vlastně o to materiál pěkně zacuchat, čehož docílíte propichováním vlny skrz naskrz. Pak už jsme jen připevnili pomocí jehly černé oči, čumáček i ouška.

Tenhle obal je krásně heboučký, akorát nesmí zmoknoutFoto: Eva Malúšová
Roztomilý plameňák
Technikou plstění jsme vyrobili i obal ve tvaru plameňáka. Základem je obmotaná ovčí vlna kolem květináče a krk s hlavou vystužený drátkem. Ten stačí obmotat malým množstvím růžové, pak bílé a nakonec černé vlny. V místě hlavy jen množství vlny přidáte.

Hlavu plameňáka jsme vytvořili z drátku, který jen zasadíte do květináčeFoto: Eva Malúšová
Už jste si vyzkoušeli vyrobit s dětmi také obal na květináč z lega?