Článek
Lískooříšková pomazánka s kakaem na chleba k snídani jako nejvhodnější zdroj energie do nového dne. Tahle reklama se vám možná vybaví, když se řekne oříškový krém. Proč byste o nich ale měli vědět víc a umět si z nich vybrat?
Oříškový krém, pomazánka, nebo máslo?
Oříškové krémy můžete najít na trhu pod různými názvy. Někdy to je krém, jindy pomazánka, nebo máslo. Jak se v tom vyznat?
Označení máslo smí podle legislativy nést jen výrobek z mléka. Jedinou výjimkou je arašídové máslo, které si svůj statut „másla“ udrželo tradičně, má výjimku a smí se tak označovat. Všechny ostatní výrobky z ořechů by měly mít v názvu krém.
Pod názvem máslo byste v sortimentu oříškových krému měli dostat výhradně rozemleté ořechy jednoho druhu – tedy arašídů. Ořechové krémy už mohou být doplněny například proteiny, čokoládou, přírodním sladidlem nebo podobně. Mohou být i z víc druhů ořechů. „Ořechové krémy patří do skupiny velmi oblíbených produktů a zájem o ně dynamicky stoupá. Nejoblíbenější je kromě arašídového másla i mandlový nebo kešu krém. Vyhledávané jsou i varianty s přidanou čokoládou nebo slaným karamelem,“ říká Petr Miklík z firmy Grizly, která ořechové krémy vyrábí.
Pomazánky už jsou spíš sladkostí, ve které mohou být ořechy jen jednou ze surovin, ale rozhodně nemusí dominovat. I mezi nimi jsou ale velké rozdíly a vždy doporučujeme číst složení!
Které ořechové krémy jsou zdravé?
Oříškové krémy a pomazánky najdete na trhu různé. Některé mohou obsahovat i přes padesát procent cukru, následovaného palmovým tukem. Asi není divu, že takovému produktu nikdo z odborníků přes zdravou výživu netleská.
Je třeba si ohlídat nejen původ ořechů, ale i přítomnost dalších surovin. „Poctivý krém by rozhodně neměl obsahovat přídavek rostlinných olejů, cukr a potravinářské látky, ale ani velké množství soli. Pravé ořechové máslo obsahuje pouze rozmělněné ořechy. Ze stoprocentního obsahu ořechů lze slevit v případě, že je máslo dochuceno například pravou vanilkou či kvalitním kakaem nebo hořkou čokoládou,“ upozorňuje výživový poradce Petr Havlíček a dodává: „Důležité je i datum výroby, doporučuji vybírat másla co možná nejčerstvější. A po otevření je uchovávat v chladu a zbytečně dlouho neskladovat, většinou se doporučuje je sníst nejpozději do 4 týdnů.
Ořechové krémy: bílkoviny, sacharidy, tuky
Ořechové krémy jsou, stejně jako ořechy, z nichž se připravují, vydatným zdrojem bílkovin, sacharidů a tuků. Obsahují i nezanedbatelné množství vlákniny, vitaminů, minerálních látek a antioxidantů. S výjimkou kešu mají i nízký obsah sacharidů. Hodí se jako náhrada živočišných tuků.
Neznamená to ale, že byste mohli ořechové krémy jíst ve velkém, energeticky jsou velmi vydatné. „Dejte si ořechový krém tu a tam v menším množství, ale rozhodně ho neberte jako dominantní zdroj tuků v jídelníčku. Sníst celé balení ořechového másla není opravdu ideální, byť se rozhodně jedná o kvalitnější potravinu, než je drtivá většina sladkostí na trhu,“ říká Petr Havlíček.
Kvalitní ořechové krémy
A jaké ořechové krémy byste si tedy měli vybrat? Nahlédli jsme do nabídky na trhu a vytipovali vám pár těch, jejichž složení odpovídá doporučení výživového poradce.
Ořechový krém si můžete vyrobit i doma. Podívejte se na náš recept na domácí nutellu nebo domácí nugetu.