Článek
Alespoň jeden byste měly mít ve své kosmetické taštičce všechny. Bronzer neodmyslitelně patří k letnímu líčení, umí totiž skvěle podtrhnout přirozené opálení pleti. Zdravou barvu ale vykouzlí i na světlé, sluncem nedotčené tváři.
Odstín vybírejte opatrně
Ačkoli mluvíme o bronzu, pleť by po nalíčení samozřejmě neměla s tímto kovem barevně korespondovat. Žádoucí je naopak přirozený nádech, který u sebe pozorujete po jednom až dvou dnech na slunci. Velmi proto záleží na výchozím tónu pleti. Bledulky by po tmavší hnědé vůbec sahat neměly. „Ideální bronzer je jen o odstín nebo dva tmavší než samotná pleť,“ zdůrazňuje vizážistka Alena Slavíčková.
Nenechte se limitovat názvem
K líčení nemusíte nutně používat jen produkty, na kterých objevíte nápis bronzer. „Pracovat můžete v podstatě s čímkoli v nahnědlém, bronzovém odstínu, včetně tvářenky,“ říká vizážistka Daniela Kremláčková.
Bronzování byste si ale neměly plést s konturováním: „Bronzery tíhnou k hnědé barvě a slouží k prosluněnému efektu. Na konturování, tedy modelování obličeje pomocí světlejšího a tmavšího stínu, se používají odstíny s nádechem do šeda, nemluvě o tom, že se každý produkt nanáší jinam," upozorňuje vizážistka Daniela.
S třpytkami, nebo bez?
Váháte, jestli zvolit matný produkt, nebo si dopřát bronzer s blýskavými částečkami? Povolené je obojí. „S třpytivými bronzery se můžete vyřádit na dovolené u moře, na letní party nebo pokaždé, kdy prahnete po svěžím plážovém looku. Pro běžné využití nebo do práce naopak doporučuji volit matné textury,“ říká vizážistka Daniela. Třpytivým produktům se vyhýbejte v případě, že máte problematickou či pórovitou pleť. Na tyto nedostatky byste ještě více upozornily.
Na které partie se zaměřit?
Kam bronzer nanášet? Pomůcka je jednoduchá – vzpomeňte si, která místa na obličeji se vám opálí jako první. „Bronzer použijte na lícní kosti, lehce na nos, podél linie vlasů na čele a kolem spánků. Štětcem poté zajeďte i na krk a pod čelist. Přípravek můžete použít také na oční víčka místo stínů,“ doporučuje vizážistka Alena Slavíčková. Na tuto základní aplikaci jsou vhodné matné nebo jen velmi lehce třpytivé bronzery. Ty s většími částečkami si nechte výhradně na lícní kosti.
Tekutý bronzer versus pudr
Většina bronzerů je k dostání v kompaktních verzích, se kterými se pracuje nejsnáze. Použít můžete i tekuté produkty, jejich zapracování a rozetření ale vyžaduje cvik. Krémové bronzery nikdy nepoužívejte přes pudr. „Toto pravidlo platí při každém líčení, krémový přípravek používejte na krémový podklad, tudíž make-up bez pudru, pudrový naopak na zapudrovanou tvář. Produkty na sebe hezky přilnou a nevzniknou nerovnosti,“ vysvětluje vizážistka Daniela.
Setkat se můžete i s bronzery sypkými. Ty ovšem vyžadují větší opatrnost: „Pokud na tvář nanesete pudru příliš, pomozte si vatovým tamponkem. Nadměrné množství bronzeru tak hravě odstraníte,“ doporučuje vizážistka Alena a dodává: „Ať už zvolíte kterýkoli bronzer, nezapomeňte ho důkladně zapracovat. Viditelné linie jsou tabu.“
Používáte bronzery? S jakými se vám pracuje nejlépe?