Článek
Kůže i vlasy bývají v září po létě vysušené a opálení, které jste si přivezly z dovolené, začíná trochu šupinatět a blednout. Dopřejte si tedy to nejlepší: multifunkční oleje. „Oleje mají své místo v kosmetice již po staletí, a to pro omlazující, regenerační a hydratační účinky. Vtírají se do pokožky, vlasů i nehtů. Jsou ceněné pro svůj obsah vitaminů, minerálů a esenciálních mastných kyselin, díky nimž pokožce navracejí pružnost a hebkost, vlasy činí lesklejšími a pevnějšími, stejně jako nehty,“ vysvětluje MUDr. Markéta Majerová, korektivní dermatoložka z kliniky Medicom.
Zastudena lisované: na nehty i na zábaly
Nejlepší jsou oleje lisované zastudena. Uchovají v sobě více živin a vitaminů a hodí se většinou pro všechny typy pokožky, včetně dětské. „Nejsou určeny pouze na jednu část těla, ale použít je můžete nejlépe na ještě vlhkou pokožku po koupeli místo tělového mléka, na obličej i jemné oční okolí. Zvyšují elasticitu pleti a zpomalují její stárnutí, aniž by vyvolaly alergické reakce,“ prozrazuje Jiří Harašta, zakladatel společnosti Saloos, a dodává, že oleje jsou rovněž vhodné na výživu nehtů, na suché konečky vlasů i k vyživujícím zábalům.
Na obličej je můžete aplikovat ráno i večer, ale jednou denně bohatě stačí. Olejíček roztírejte jemnými pohyby směrem vzhůru a do stran. Stačí pár kapek, stejně jako na vlasy – u nich olej rozetřete spíše do suchých délek a konečků. Po létě jsou na vysušené vlasy vhodné i zábaly: malé množství oleje lehce zahřejte, vetřete do umytých vlasů bez kondicionéru a na 20 minut zabalte do ručníku. Následně olej důkladně vymyjte.
Suchý, nebo „mokrý“?
Při výběru se můžete setkat se suchými oleji. Dobře se vstřebávají, jsou lehké a na pokožce nezanechávají mastný film díky vysokému podílu polynenasycených mastných kyselin. Patří sem například olej avokádový, hroznový či pupalkový. Naproti tomu existují těžší oleje: jsou hutnější, mastnější, vstřebávají se pomaleji a jsou ideální volbou pro opravdu vysušenou pleť i vlasy. V takovém případě volte třeba kokosový, mandlový, ricinový, jojobový či meruňkový.
Vhodné i pro mastnou pleť
Možná vás překvapí, že se oleje hodí i na mastnou či problematickou pleť. Jen je třeba zvolit ten správný. Na suchou a stárnoucí pokožku vyzkoušejte arganový či makadamiový – obsahují velké množství mastných kyselin vysoké kvality a mají výborné hydratační i regenerační účinky. „Na mastnější pokožku je pak vhodný jojobový olej a olej z hroznových semínek. Oba se rychle vstřebávají a nezanechávají pokožku mastnou. Navíc mají výborné antioxidační účinky. Na problematickou pokožku se doporučuje i levandulový a dýňový olej spolu s tea tree olejíčkem. Dýňový olej má významný podíl zinku, tišicí a regenerační účinky a je výborný i na vlasy,“ dodává Markéta Majerová.
Na pleť, tělo i vlasy
Univerzální oleje vhodné na obličej, tělo i vlasy dodávají pokožce i vlasům potřebnou hydrataci i hebkost. Na foto (zleva): Meruňkový olej, Renovality, 159 Kč (100 ml); Huile Prodigieuse, Nuxe, od 634 Kč (100 ml)Foto: archiv firem
Arganový zázrak
Vhodný na jizvy i strie
Speciální směsi přírodních olejů doplněné vitaminy a rostlinnými extrakty jsou šikovnými pomocníky jak pro nastávající maminky, tak pro zralejší dámy. Jsou určené na strie, drobné jizvy, dehydrovanou a stárnoucí pokožku, pigmentové skvrny po celém těle či na obličeji. Na foto (zleva): Dermo-oil, Equilibra, 259 Kč (100 ml); Bi-Oil, od 339 Kč (200 ml)Foto: archiv firem
Pro citlivou pleť
Stačí pár kapek
Používáte také rády oleje? A dáváte si je i na vlasy?