Článek
Vlhkost v bytě není přítomna sama od sebe, velmi ji dopomáháme vlastní činností, jako je každodenní koupání, sprchování, sušení prádla nebo vaření. Nedostatek vzduchu v místnosti tak způsobuje, že se voda začne srážet na stěnách a v rozích. Po čase tak začnou zdi vlhnout a plesnivět. Takové problémy jsou pak vleklé a situace se bude hůře napravovat. Přitom stačí tak málo, aby to do této fáze vůbec nedošlo.
Pravidelně a správně větrejte
Větrat, větrat a ještě jednou větrat! Jedná se o nejjednodušší a nejúčinnější řešení, které zbaví přebytečné vlhkosti v domácnosti. Nevětrané místnosti pak představují ideální prostředí pro rozvoj plísní a roztočů, které mají neblahý vliv na zdraví. Větrat je zapotřebí pravidelně, krátce a intenzivně, aby nedocházelo k tepelným ztrátám, ale zároveň se stihl vyměnit vzduch v místnosti.
Větrejte pravidelně koupelnu
Vlhkostí je nejvíce ohrožena koupelna, z níž se může vzdušná vlhkost šířit do celého bytu. Po koupeli, sprše, praní či sušení prádla je proto zapotřebí místnost ihned vyvětrat, aby se pára vyměnila za suchý vzduch. V opačném případě kombinace vlhkosti a tepla může způsobit vznik plísně, která postihuje zejména sprchový kout. Mnoho koupelen však nemá k dispozici okno, a možnost větrání je tak značně omezena. V takovém případě přijde vhod vysoušeč vlhkosti, který nejenže sníží vlhkost, ale zároveň bude udržovat i zdravý vzduch.
Udělejte průvan v kuchyni
Kromě koupelny je na vlhkost náchylná i kuchyně. Mytí nádobí, pečení, vaření, to vše přináší nejenom řadu vůní, ale zároveň se tím zvyšuje i vlhkost. Digestoř má proto v kuchyni své opodstatnění. Pokud ji však nevlastníte, hrdě ji dokáže zastoupit odvlhčovač vzduchu. Ten si poradí nejen s vlhkostí, ale i pachy!
Pořiďte si odvlhčovač vzduchu
Sám odvlhčovač vzduchu představuje unikátní řešení v oblasti prevence. Vysoušeč si hravě poradí s nadměrnou vlhkostí, kdy vodu ze vzduchu odvede do sběrné nádobky a vysušený vzduch následně vrátí do místnosti. Jedná se o jedinečného pomocníka, který zároveň může fungovat i jako čistička vzduchu.
Kontroluje vzdušnou vlhkost
Vzdušná vlhkost by se měla pohybovat mezi 40 až 60 %. Pokud nemáte vlhkoměr, snadno stav vaší domácnosti poznáte podle skleněných tabulek oken. V momentě, kdy se zarosí, je čas místnost vyvětrat. Stejně jako na skle se vlhkost usazuje i ve zdivu, kde však není ihned vidět. Pravidelným odvlhčováním místnosti tak předejdete vzniku mokrých map a plísně.