Článek
Skandování hesel, veřejné projevy, transparenty a protestní pochody. To si vybavíte, když se řekne demonstrace. Projevit svůj názor, postavit se za něco či proti něčemu, lze ale i jinak. Ukážeme vám velmi originální a hlavně dost odvážné protesty.
Boj za podporu kultury
Zavřená divadla a kina, zrušené koncerty, pozastavené natáčení filmů, umělci to prostě během koronavirové pandemie neměli lehké. A francouzská herečka Corinne Masiero (57) se rozhodla dát jasně najevo, že podpora kultury byla během krize nedostatečná. Jak? V březnu během udělování Césarů (francouzské filmové ocenění) přišla na pódium v zakrvácených šatech a oslí kůži a postupně se svlékla do naha.
Proti využívání vlny v oděvním průmyslu
Pravda je, že nahota poutá pozornost, tak proč toho nevyužít. Loni v říjnu na odhalování vsadili i účastníci akce organizace PETA, kteří před butikem Urban Outfitters v Los Angeles protestovali proti používání vlny v oděvních materiálech.
Proti cenzuře
Poněkud dusno bylo v červnu 2019 i před sídlem vedení Facebooku v New Yorku. Lidem se nelíbilo, že sociální síť si až příliš libuje v cenzuře. Nahota se nejspíš stala v tomto případě symbolem otevřenosti, jak jinak si vysvětlit tenhle sraz naháčů?
Více country hudby!
Protestovat se dá opravdu proti čemukoli, důkazem je tato akce ze září 2013. Před londýnským sídlem BBC Radio 1 se sešla partička kovbojů, kterým se nelíbilo, že rádio nehraje jejich oblíbenou coutry hudbu. Místo skandování a pokřikování si tam ale zazpívali a zatančili.
Za čistou vodu
Demonstrovalo se i letos v dubnu před japonským velvyslanectvím v Soulu. Jihokorejští aktivisté si tam veřejně nechali oholit vlasy, aby tím upozornili na vypouštění kontaminované vody z jaderné elektrárny Fukušima do moře.
Proti rybolovu
Mrtvá zvířata místo transparentů a davů rozčílených lidí? Ano, letos v únoru skupina aktivistů Sea Shepherd Conservation Society přinesla před budovu parlamentu v Paříži čtyři mrtvá těla delfínů a upozornila tak na důsledky rybářského průmyslu v zemi.
Za právo pracovat
V době pandemie přišlo hodně lidí o možnost pracovat, což je samozřejmě důvod k nevoli a odporu. Bývalá vojenská důstojnice Iara Mayra se proti tomu loni v dubnu rozhodla postavit a v Sao Paulu takto s rouškou na intimních partiích „žádala“ prezidenta o právo jít do práce. Mimochodem, podobně se zachovala i naše herečka Nela Boudová.
Vyjádřit veřejně názor lze mnoha způsoby, své o tom ví i slavní. Tohle jsou celebrity, které promluvily prostřednictvím svého oblečení.