Článek
Různé byty, rozdílné velikosti, jiní majitelé. Jedno ale mají společné: kuchyň a obývací pokoj v nich tvoří jeden kompaktní celek. Chystáte se na rekonstrukci nebo zařizujete úplně nový domov a chtěli byste využít podobného řešení? Podívejte se, jak tyto prostory ve skutečných bytech a domech zařídili architekti. A inspirujte se!
1. Ještě větší výzva
Garsonka 1 + kk. Kolik toho v ní lze vymyslet? Nic moc? Omyl! Martin Sladký z architektonického a designérského studia de.fakto CZ do jedné místnosti vmáčknul vedle kuchyně a obýváku i pracovní zónu a jídelnu. „V případě bytů o dispozici 1 + kk je vždy nejtěžší rozvržení všech nutných zón s akcentem na nějaký vtip či zajímavé řešení. Zde jsme kuchyňské zázemí vyřešili utajením v prostoru v zavíratelné skříni,“ vysvětluje architekt. Na první pohled téměř nikoho, kdo přijde na návštěvu, nenapadne, že současně sedí v kuchyni.
2. Pult přijde vhod
Kuchyňský kout v obývacím pokoji je oblíbenou dispozicí nejen v mini bytech, ale také v bytových domech. „Kuchyň je dobré oddělit menším barovým pultem nebo skříňkami v prostoru,“ radí architektka Věra Tomíčková z Toto studia, spoluautorka této realizace. „Velikost kuchyně by měla být vždy úměrná dispozici zbývající části pokoje. Jinak by již na první pohled bylo patrné, že se jedná spíše o obytnou kuchyň s obývacím koutkem, což nebývá vždy přání majitelů,“ dodává architektka.
3. Velký prostor, velké možnosti
Tentokrát žádný byt, ale novostavba – velký rodinný dům. Jeho přízemí je řešeno jako jeden velký otevřený obytný prostor, kdy dvě ze čtyř stěn jsou celé prosklené. „V interiéru je zasazena ,dřevěná kostka', která prochází od vstupních dveří až do obytného prostoru, a tím propojuje celé přízemí,“ popisuje řešení architekt Jakub Vávra ze studia V-Dekor. Uvnitř kostky je zvlášť ukrytá šatna i spíž! Celý prostor je pak rozfázován na kuchyňskou, jídelní a obývací zónu. Bílý jídelní ostrůvek dokázal prozářit jinak tlumený béžový prostor, souhlasíte?
4. Dokonalý ostrůvek
Další povedené řešení má na svědomí opět architekt Martin Sladký a kolegové ze studia de.fakto CZ. „Zásadním momentem propojování zón v jeden multifunkční prostor je promyšlená práce světel. Dalším důležitým prvkem je i citlivá práce s barvami. Já osobně volím raději neutrální čisté barvy, které multifunkční místnost opticky ještě víc rozšíří,“ radí autor realizace. Zde se to povedlo dokonale – bílá barva, praktický ostrůvek i využití efektních podhledů.
5. Pomohl sádrokarton
Velkoryse řešená kuchyň s obývákem v novém bytě splňuje vysoké požadavky na moderní bydlení. „Designovým prvkem je elegantní ostrůvkový odsavač, netradiční je zde řešení umístění televize. Sádrokartonový panel zároveň odděluje jídelní stůl,“ vyjmenovává výhody autorka návrhu Věra Tomíčková z Toto studia. Jak vidíte, spotřebiče i některé ze skříněk v tomto případě zasahují i do jídelní zóny.
6. Dost místa na všechno
Zde šlo o rekonstrukci menšího bytu, který byl rozdělen na dva malé pokojíky s kuchyňským koutem a uzavřenou chodbičkou bez úložných prostor. Jak si s tím poradili architekti ze studia V-Dekor? „Po vybourání pár stěn se nám prostor otevřel. Velké vestavěné skříně nahrazují zdi, je v nich lednice, mrazák, spíž a dále pokračují v šatní prostory,“ popisuje Jakub Vávra. Chodbičku s obytným prostorem pak propojuje tapeta. V druhé části místnosti je krátká pohovka naproti televizi, uprostřed menší křesla se stolkem pro klidnou večeři.
Řešili jste už také, jak propojit obývák s kuchyní? A povedlo se? Přidejte své názory a zkušenosti do diskuse pod článkem!