Článek
Manželé Lenka a Lubomír už delší dobu pokukovali po horském apartmánu, který by si pořídili pro občasné výlety s rodinou. V plánu byly původně Tatry, kde by ho v průběhu roku pronajímali a jezdili sem jen na pár týdnů v roce. Jejich preferencemi ale výrazně zamíchala covidová pandemie a s ní spojený lockdown.
„Bydlíme v centru Prahy a téměř dvouletá izolace nás ovlivnila natolik, že jsme se rozhodli pořídit si apartmán v maximálně dvouhodinové dojezdové vzdálenosti, abychom ho mohli plně využívat. Volba padla na Harrachov, kde je krásně po celý rok,“ vypráví pan Lubomír.
Apartmán u lesa
V Harrachově je zaujal developerský projekt s krásnou zahradou a přímým výhledem do lesa. Vybrali si 80metrový byt s dispozicí 3+kk. Manželé měli hrubou představu, jak by jejich bydlení mělo vypadat, a když šli do hloubky, zjistili, že budou potřebovat pomoc odborníka.
„Na první pohled nás zaujala práce interiérového designéra Josefa Trakala a spolupráce s ním probíhala perfektně. Je to precizní, spolehlivý a pozitivně naladěný člověk, který měl vždy odpověď na jakýkoli dotaz nebo rychlé řešení pro vzniklý problém,“ pochvalují si majitelé.
Horský styl moderně
V interiéru se měl promítnout horský styl, zároveň si ale manželé přáli pojmout ho moderně. S designérem se shodli na využití světlých tónů v kombinaci se dřevem. „Podlahy jsou z dubového dřeva a dveře a zárubně jsme volili v bezfalcovém provedení ve světle šedém odstínu, aby zcela nesplynuly se stěnami. Dále jsme pracovali i se vzhledem budovy, který svým stylem mluví k přírodě a lesu. Tento motiv a koncept jsme se snažili dostat i dovnitř,“ popisuje designér.
Stylový obraz z lyží
Hlavním a nejvýraznějším prvkem apartmánu je laťové obložení: prostor krásně doplňuje a propojuje s přírodou a zároveň funguje jako jednotící prvek. V chodbě si s ním pohráli ještě o něco více a vytvořili tu artefakt, který vychází z reliéfu Krkonoš. Dřevěné latě jsou na tmavém podkladu a uprostřed jsou umístěné historické lyže.
„Sehnali jsme je v bazaru a nechali jsme je zrenovovat a naolejovat. Klienty pak napadlo, že by ještě mohly svítit, což nebylo jednoduché, ale nakonec se to povedlo pomocí zapuštěných LED pásků,“ popisuje designér.
Nenápadné úložné prostory
Úložné prostory jsou navržené tak, aby byly co nejméně nápadné. Proto jsou do velké míry bez úchytek a tam, kde úchytky jsou, použili opět laťování.
Kuchyňská linka je vyrobená z dubové dýhy a matné speciální laminované deskoviny, na které nejsou vidět otisky prstů. Na několika stěnách v interiéru využili betonovou stěrku v různě barevných dekorech, stěny v ložnicích pak zútulňují vliesové tapety.
„Apartmán využíváme kdykoliv, kdy je k tomu příležitost. Prostě vždy, když cítíme, že je potřeba načerpat energii. Rádi sedíme v obývací místnosti, která nám nabízí úžasný výhled do krkonošské přírody. A samozřejmě hodně času trávíme venku. Jsme doslova krok od lesa, na okraji biatlonového kolečka, kam chodíme běhat i na běžky,“ uzavírá pan Lubomír.
DALŠÍ PRÁCE JOSEFA TRAKALA
Vizitka designéra
Interiérový designér Josef Trakal vystudoval střední školu tvorby a designu nábytku v Liberci a Fakultu umění a architektury TU v Liberci pod vedením Bořka Šípka, Leony Matějkové a Jaroslava Brabce. Spolupracuje s architektonickými a projekčními kancelářemi, grafickými studii i s řemeslníky. Více na stránkách JosefTrakal.cz.