Článek
Toužíte po nových obkladech? Kromě barvy a dekoru, řešte vhodné rozměry a také mnohé praktické vlastnosti a nakonec se zaměřte i na spáry.
Rozměry: cokoli chcete
Větší a velké formáty, například 60 x 60 cm, 80 x 80 cm a řada dalších jsou dnes běžné, není problém koupit ani opravdu maxi velikosti (třeba 3 x 1 m). Čím větší rozměr, tím méně spár. Ale když chcete obložit zaoblené tvary, třeba vanu či stěnu, přijdou vhod klasické mozaiky, předlepené na síti. U malého i velkého formátu však platí, že podklad musí být dokonale rovný. Dorovnat ho pomáhají speciální stěrky, lze je nanášet i ve více vrstvách.
Kalibrace: kdy je vhodná
Ne všechny kusy obkladů a dlaždic jsou stoprocentně stejné velikosti. Normou jsou definované přípustné rozměrové tolerance délky, tloušťky a podobně. Pokud chcete elegantní homogenní plochu, volte kalibrované neboli rektifikované výrobky (jde o zabroušení hran vypálených produktů). Jsou výhodné v tom, že spára mezi nimi může být úzká, minimálně ale dva milimetry.
Glazované versus neglazované (slinuté)
Keramické dlažby můžeme škatulkovat z mnoha úhlů, například na glazované a neglazované. Za základní povrch se považuje hladký glazovaný, může být matný, lesklý i polomatný. Na glazované výrobky se sází hlavně v interiéru, ale s ohledem na další možné technické parametry (otěruvzdornost, protiskluznost, případně mrazuvzdornost) je lze použít i v exteriéru.
„Keramické neglazované dlaždice jsou slinuté materiály, které mají díky technologii výroby velmi nízkou nasákavost, menší než 0,5 procenta. Takže prakticky vůbec neabsorbují vodu ani jiné látky. Jsou dokonale mrazuvzdorné a vhodné k propojení interiéru s exteriérem v jednotném designu,“ říká Miroslav Levora, zástupce značky RAKO. U slinutého výrobku je rovněž několik variant povrchů: základní je hladký, dále může být protiskluzný, leštěný…
Užitečné vlastnosti
Otěruvzdornost, protiskluznost, nasákavost a s ní související mrazuvzdornost (ale i čistitelnost) a další vlastnosti jsou podstatné hlavně u dlažby. Například nasákavost se udává v procentech a jde o množství vody, kterou keramika pohltí.
Otěruvzdornost se uvádí písmeny PEI a číslicemi od 1 do 5. Čím vyšší číslice, tím větší provozní zátěž daná dlažba snese. Pro domácnosti se doporučuje PEI 3, samozřejmě můžete mít i více, zejména v hodně zatěžovaných prostorách (chodby, kuchyně).
Protiskluznost se označuje dvěma způsoby. Pro bosou nohu se používají stupně A, B a C (C je nejvíce) a pro obutou nohu stupně R9 až R13 (R9 značí mírný protiskluz, R13 nejvyšší, v domácnostech se používá R9 či R10). Protiskluzná dlažba je bezpečnější. A náročnější na údržbu.
Spárové minimum
„Protože se do spár špína snadno chytá, ale těžce se z nich odstraňuje, platí obecné pravidlo: do exteriéru a na podlahy v interiéru doporučuji šedé odstíny spárovací hmoty,“ říká Miroslav Levora. A dodává, že na podlaze dochází k zanášení, tvoří se skvrny, a to téměř nikdy rovnoměrně. Což však neznamená, že byste si na obklady nemohli barevné spáry dovolit, naopak může jít o zajímavou změnu. Pozor jen na to, že se výrazně zářivé barvy časem vymývají.
Co byste ještě měli vědět? Obkládačky jsou určené jen na obkládání stěn, dlaždice lze použít jak na podlahu, tak i na stěnu. Inspirujte se zde: Keramické obklady: Jak vypadají v ložnici nebo obýváku?.
Dokážete si to představit u sebe doma?