Článek
Zdálo by se, že čím větší výkon vysavač nabídne, tím lépe. Tohle ale platilo dříve. Co platí dnes?
Výkon a příkon
Rozlišuje se sací výkon a příkon vysavače. Sací výkon nepatří mezi údaje, které mají výrobci povinnost sdělovat. Něco jiného je příkon – kolik energie vysavač spotřebuje. Zde je maximální hranice stanovená na 1600 wattů. „A příští rok se tento limit ještě sníží. Už tedy neplatí, že čím vyšší příkon vysavač má, tím lépe vysává. Vyšší příkon znamená vyšší spotřebu, a přitom účinnost vysávání podle toho nelze určit,“ uvádí Denisa Čarná, zástupce značky Rowenta.
Energetický štítek
Nejběžnější jsou sáčkové a bezsáčkové vysavače. Právě u nich se už více než dva roky musí uvádět energetický štítek. Jak zjistit, zda je vysavač vhodný pro alergiky? Mrkněte právě na štítek. „Konkrétně na třídu prachových emisí. Nejlepší je A, pro alergiky ideální,“ doporučuje Iva Pavlousková ze společnosti Datart. Tento parametr ukazuje, jak čistý bude vzduch, který se z vysavače vrací do místnosti.
Pomůžou i další údaje na štítku, zejména třída účinnosti vysávání neboli množství vysátého prachu. Zvlášť se měří pro tvrdé podlahy, zvlášť pro koberce. Pro alergiky je v obou případech optimální hodnota A a dobrá ta, která se „áčkům“ blíží (B, případně ještě C). Stupnice se pohybuje od písmena A až po G.
Vícestupňová filtrace a těsnost
Pro alergiky a astmatiky je vhodný HEPA filtr 12 nebo ještě lépe 13. Všímejte si počtu samotných filtrů, ptejte se, kde jsou umístěné. U sáčkových vysavačů je běžný vstupní filtr, samotný sáček a HEPA filtr.
Zatímco filtry vám každý prodejce rád ukáže, s dokonalou vzduchotěsností přístroje je to horší, ta není vidět. Přitom je stejně důležitá jako filtr i jako tvar nástavců, aby se perfektně přisály k vysávané ploše. „Se zavedením energetických štítků je právě kombinace těchto vlastností vyjádřená zmiňovanou třídou prachových emisí, která spojuje účinnost filtru a těsnost přístroje. Pokud je spotřebič kvalitní, může mít i výstupní filtr HEPA 10, a přesto bude vysavač patřit do třídy A, tedy nejvyšší,“ upozorňuje Denisa Čarná.
Pro majitele chlupáčů
Máte doma psa nebo kočku? Základní parametry výběru vycházející z energetického štítku se hodí i vám, dále vysavače uklízející domácnost s mazlíčky ještě mají speciální příslušenství. Zejména jde o turbokartáč, který zvládne zvířecí chlupy. Turbokartáč je nástavec obvykle poháněný proudícím vzduchem, který zásadně zvyšuje efektivitu vysávání na kobercích (se standardní hubicí bude odstranění chlupů výrazně namáhavější). Hodí se i nástavec na péči o srst a filtr na pohlcování pachů.
Mnoho slov teorie však zastoupí praxe. Zvládnou vysavače dostat psí chlupy z koberce? Vyzkoušeli jsme to!
Věčné dilema
V posledních letech se více objevují bezsáčkové vysavače, a tak možná řešíte, zda nepřejít od sáčkového přístroje k tomu bez něj. Jenže sáček nefunguje jen jako prostor pro nečistoty. „Zastupuje také funkci filtru, který zadrží první hrubé nečistoty a prachové částice. Některé sáčky mají automatickou či manuální záklopku. Ta se uzavře po otevření vysavače, pak špína nemůže ven ani při manipulaci s plným sáčkem. Což ocení hlavně ti, kteří mají doma alergiky či malé děti,“ podotýká Iva Pavlousková.
Z druhé strany: Majitelé domácích mazlíčků uvítají vysavač bezsáčkový. Vysáté nečistoty jednoduše vysypete a výrazně ušetříte, protože nemusíte kupovat a vyměňovat sáček, což je v případě chlupáče v bytě z dlouhodobého hlediska opravdu nákladné.
U všeho najdete klady a zápory, ani vysavače nejsou výjimkou.
Kterému byste dnes dali přednost?