Tlumenější barvy, méně členité tvary nábytku a návrat k přírodě například v podobě většího množství zeleně v kuchyni. I tyto signály vyslal světu letošní milánský bytový veletrh.
Článek
Veletrh Salone del Mobile je jedna z nejzajímavějších a neprestižnějších přehlídek designu a novinek v segmentu nábytku a bytového vybavení. Letošní ročník byl doplněný o sekce zaměřené na kuchyně a technologie s ní související a dále na koupelny.
Chcete inspiraci? Z řady designových výkřiků i aspirantů na stálice jsme pro vás vybrali několik tipů, jež jsou k dostání také u nás.
1. Tvarové pojednání
Méně zdobnosti a více jednoduchosti – hladké čelní plochy nábytku vedou nad těmi profilovanými. Komu to nestačí, může svou pozornost zaměřit na další hit – hlavním tvarem veletrhu se stalo zkosení v různých podobách. „Mnohoúhelníky byly k vidění také na tapetách nebo jako vzor některých nábytkových dvířek,“ říká designérka Jitka Kolaříková. Bedliví čtenáři našeho webu si možná vzpomenou, že tvar šestiúhelníku je momentálně trendy rovněž v segmentu obkladů a dlažeb.
2. Neutrální barvy vedou
I přes zajímavé pojetí některých výrazných tónů nábytkových kusů jasně převažují neutrální barvy. „Zejména jde o šedou v různých variacích, ať z pohledu jejích odstínů, nebo spojení s další barvou, takže výsledkem je šedomodrá, šedobéžová, šedohnědá a podobně. Dále hnědá a ostatní neutrální stálice jako bílá a béžová. V akcentech to pak jsou spíše tlumenější našedlá modrá, tlumená zelená, tmavší oranžová a jemná růžová,“ říká designérka Jitka Kolaříková.
Na své si přijde každý; na veletrhu byly k vidění všechny běžné známé materiály, prioritu však hrálo dřevo v podobě masivu (například velké jídelní stoly) a dýha či jejich imitace. Z ostatních připomeňme MDF desky s povrchovou úpravou, dále kámen nebo beton, případně jejich imitace, nerez ocel, lakovaný kov… Z dekorů stále vede kresba dřeva, v souboji lesku a matu vítězí mat. Také se ale používají kontrasty: například lesk + mat, dýha + mat, umělý povrch + dýha a podobně.
4. Jak dostat přírodu domů
Co je příjemné zjištění? „Příklon k rostlinným a zvířecím motivům, ať už na nábytku či na tapetách. A rostliny také v reálné podobě a v hojném množství, některé v zabudovaných truhlících, jiné v závěsných variacích,“ upřesňuje Jitka Kolaříková.
Ostatně přírodou se při navrhování tvarů nábytku či interiérových doplňků inspirují také designéři.
5. Technické vychytávky
Byla jich celá řada, zejména v kuchyních, a na vás je, co si z toho vyberete. Hodně se jich vejde do škatulky „schovejte, co se schovat dá“. Digestoř je výsuvná nebo skrytá v horní části kuchyňské linky, dřezy lze ukrýt pod výsuvnou desku, toustovače a kráječe chleba se dávají do šuplíku, nebo se drobnější pomocníci ukrývají za dvířka, dále šlo o spotřebiče ovládané chytrými telefony a jiné.
„Co mě zaujalo? Osvětlení nábytku, které není na první pohled patrné, tak jako u klasických svítidel, třeba lustrů. Například po vysunutí šuplíku dojde k jeho osvícení díky zabudovaným vnitřním zdrojům,“ vysvětluje Vlaďka Rosypálková. Podobně praktické je i osvětlení na dálkové ovládání.
6. Krásná koupelna
Koupelna už není jen místem očisty, mění se v další obytný prostor. I tady je hodně patrné podsvícení, například u hlavových sprch nebo kolem zrcadel. Určitě byste si vybrali také novou baterii, z pohledu tvarů se nosí všechno – hranaté i oblé. A z pohledu typů pak zejména stojánkové baterie nebo podomítkové. Stejně pestrá je nabídka tvarů umyvadel a van, včetně samostatně stojících, jež se stanou šperkem každé koupelny.
Tedy pokud na ně budete mít nejen peníze, ale také potřebný prostor a technické podmínky.
Využijete léto k tomu, abyste osvěžili svůj interiér? Co u vás doma doslova volá po změně?