Článek
Jestliže jste tímto nápadem nadšeni – třeba proto, že na parapetu vám květináče shazují děti a zvířata –, ať vás ani nenapadne nádoby jednoduše obrátit dnem vzhůru. Takhle pěstování neprobíhá. Musíte si nejdříve pořídit americký hit – speciální závěsné vaky, které byly vyvinuty hlavně pro pěstování zeleniny na terase i balkoně. Tvůrci vycházeli z toho, že zvlášť ve velkých městech zeleně ubývá a mizí i z bytů, teras a balkonů. Člověk vždy najde něco důležitějšího, čím volné místo zaplnit. Prostor však stále zůstává pod stropem a nad hlavami. Tak proč ho nevyužít?
Aprávě z tohoto důvodu se na trhu objevily speciální vaky na pěstování rostlin kořeny nahoru. Jeden přijde přibližně na dvě stě korun. Jsou poměrně velké, pojmou až osmnáct litrů zeminy a hodí se proto kromě rajčat pro větší pokojové rostliny, nebo do nich můžete sesadit i více sazenic najednou. Ale hraví lidé je začali využívat i pro pěstování pokojových květin.
Jak se žije hlavou dolů?
Prodejci vakům přisuzují mnohdy až zázračné vlastnosti, například že rostlina nemusí sama pít, vláha jí stéká rovnou do stonků a listů a ona šetří energii. To ale tomu, co se v rostlině děje, příliš neodpovídá. A s přirozenými cykly rostlin souvisí ještě jeden jev – kořeny mají od přírody uloženo, že musí růst dolů do země, řídí se zemskou přitažlivostí. Pro rostliny je proto pěstování vzhůru nohama opravdu nezvyklé a některé neposlouchají, ohýbají kořeny dolů, a stonky naopak vzhůru.
Z druhé strany, rostliny jsou velmi přizpůsobivé, a nakonec mohou prosperovat i v této nezvyklé pozici. Jediná opravdu znatelná výhoda, především u zeleniny na balkoně je, že se substrát ve vaku rychle prohřeje – a to náramně svědčí rajčatům i paprikám. A zrovna tak nejedna pokojovka bude ráda, když ji nebudou od studeného parapetu „zábst nohy“. Pokud máte kočky, konečně jste objevili místo, kam rostliny ukrýt, radovat se z pohledu na ně, a přitom je uchránit od nájezdu čtyřnohých miláčků.
Chcete zkusit něco obvyklejšího? Vypěstujte si bylinky v paneláku.
Létající květináče
Vaky mají různě dekorovaný povrch, a pokud se vám nelíbí, můžete si jesnadno dotvořit k obrazu svému. Třeba pomocí lýka, juty, barevných ručních papírů… Nebo kolem vaku zavěsit nádobu, a docílit tak surrealistického výjevu. Jestliže preferujete klasické pěstování, kupte svým rostlinám aspoň nový květináč!.
Nádoba bude viset dnem vzhůru, ovšem právě ono dno musí z velké části chybět, aby k zalévacímu otvoru ve vaku zůstal přístup. Díky vaku uvnitř nádoby máte jistotu, že se substrát nevysype a voda nevyteče, což s rostlinou v běžném květináči rozhodně provádět nemusíte. Musíte ovšem počítat se zálivkou seshora, tedy aby byl k „nohám květin“ přístup alespoň ze židle.
Experimentujte raději s odolnými druhy
Pěstování vzhůru nohama má svá pro i proti. Pokud je chcete vyzkoušet doma na pokojových rostlinách, nevybírejte raději vzácné a choulostivé kousky nebo balzamínu od babičky, která je vaší srdeční záležitostí. Do vaků zasaďte levné a odolné druhy… a příští sezonu klidně vyzkoušejte na balkoně nebo dokonce jen za oknem skvělá domácí rajčata.
Které rostliny můžete pěstovat „hlavou dolů"?
- rajčata
- petržel
- mátu
- pelargonie
- zelenec
- voděnku
- břečťaň
- anturie
- některé orchideje
- některé palmy
Pokud se vám bude pěstování dařit, pochlubte se i ostatním! Nebo jste to snad už zkoušeli letos? Dejte nám o tom vědět!