Článek
Alena žila dlouhá léta v rodinném domku na vesnici, s manželem vychovala dceru a syna. Když potomci dospěli, odstěhovali se. Syn je v Praze, dcera žije v Brně. A protože život to zařídil tak, že Alena zůstala sama, rozhodla se pro změnu. Tím hlavním impulsem však bylo první těhotenství její dcery, které chtěla být nablízku.
Dobrá volba
Byt 3 + kk v jedné brněnské novostavbě je dobře dispozičně řešený – z chodby se postupně vchází do všech pokojů. Jeho součástí jsou i balkon, terasa, komora, spíž a také sklep, což představuje další praktická plus, navíc se jimi plocha bytu 80 m² významně zvětšila.
„Už když jsem byt viděla poprvé, zaujalo mě kvalitní provedení. Většinou se totiž setkávám s tím, že developer upřednostňuje levnější materiály. Zde jsou podlahy z dubu, dveře z dubové dýhy, krásný detail představují parapety z travertinu, použité v ložnici a hostinském pokoji. Problém nebyl ani s vedením elektroinstalace pro svítidla, dané rozmístění vyhovovalo jak klientce, tak mně,“ vzpomíná designérka Kristýna Jandíková ze studia Xtina design, která kromě hotové koupelny navrhovala vnitřní vybavení.
Centrum života
Majitelka chtěla moderně zařízený byt, kde bude hlavně relaxovat a ne ho uklízet. Základní barevné schéma vychází z bílé, béžové a světlešedé.
Hlavní obytný prostor má atypický půdorys: nejde o klasický obdélník, jedna stěna je šikmá. A právě u ní měla být sedačka. „Nepravidelnost jsem vyřešila trojúhelníkovou knihovnou na míru, která prostor opticky začistila a umožnila dát sedačku vodorovně s příčkou, na níž je zavěšený televizor,“ vysvětluje designérka. Druhá strana sádrokartonové příčky ukrývá část kuchyňské linky. Tak trochu připomíná chytrou horákyni – ač jde o jeden prostor, obývací a kuchyňská část jsou vlastně oddělené.
Kde se dobře vaří
Kuchyňská linka má tvar dvou rovnoběžných písmen I a stačí se mezi nimi jen otočit. Pracovní keramická deska je pouze osm milimetrů silná, a přesto tvrdá, dostatečně tepelně i chemicky odolná, s téměř nulovou nasákavostí. Do ní se zabudoval podstavný nerezový dřez. Stěnu mezi horními a dolními skříňkami chrání rovněž keramická deska, což linku krásně sjednocuje.
Vlevo od linky se ukrývá šikovná spížka, do pravé části se situovala jídelna.
Další pokoje
Úložný nábytek je vyroben na míru z MDF desky opatřené bílým lakem a platí to i pro skříně a skříňky v ložnici. „Bílé zařizovací prvky jsem ozvláštnila vliesovou tapetou. Motivy na tapetě mě inspirovaly k použití dekorace křídel naproti posteli. Křídla jsou dřevěná a lavice má potah z kůže, majitelka preferuje přírodní materiály,“ říká designérka.
Třetí pokoj slouží jako hostinský. Často ho využívá dcera s rodinou, ale také syn a další návštěvy. Proto tu dostala přednost rozkládací sedačka – a stejně jako ta v obýváku má kožený potah. Jen dekor tapety na protilehlé stěně se volil méně výrazný, aby „sedl“ většině hostů.
Bytem vede stříbrná a zelená „niť“. Stříbrné prvky jsou použité na vliesových tapetách v ložnici a v obýváku, opakují se i na některých drobných dekoracích (váza, květináč, ozdobné koule, rám zrcadla v chodbě). „Stříbrná krásně rozehraje střídmě barevně laděný interiér a dodá mu pověstnou tečku,“ říká designérka. Tento domov má však tečky dvě, tou druhou je více zeleně. Je vidět, že Alena rostliny miluje.
A co na svém domově máte nejraději vy?