Článek
Vybrat si můžete z celé řady zelených zástupců, které slibují rychlejší přírůstky (ty uvádíme orientačně), nebo si koupit už narostlé květiny, keře či stromy.
Trávníkové úvahy
Trávník nejrychleji „vypěstujete“ pokládkou hotových travních koberců, prodávají se v pásech různých velikostí. Pozor jen na to, že koberce jsou od položení do zakořenění na novém stanovišti (asi tři týdny, pak lze trávník běžně zatěžovat) velmi náchylné na proschnutí. Musí se opravdu hodně zalévat, za suchého a teplého počasí i několikrát denně.
Ovšem to platí i pro trávník pěstovaný ze semen. Navíc mladé rostlinky jsou křehké, proto se doporučuje na trávník poprvé vstoupit až kvůli první seči, což může trvat tři až čtyři, někdy i šest týdnů. Na mírnou zátěž si počkejte minimálně měsíc, na běžnou měsíce dva.
Vybíráme keře
Poměrně rychle rostou tavolníky, komule či kaliny. „Velký přírůstek, i přes 20 centimetrů za rok, slibují svídy, keřové vrby nebo černý bez. Také některé druhy bambusu lze pěstovat u nás a rostou velice rychle, třeba jeden metr za rok, někdy i více. A pokud chcete keře pěkně kvetoucí i v pozdním létě, vysaďte nyní například třezalky nebo hortenzie,“ říká Julie Reicheltová z Fire Garden.
Užitečné popínavky
Mnohé popínavé rostliny záhy ozdobí danou plochu, ročně třeba o půl metru, metr… Například jde o loubinec neboli přísavník, trubač kořenující, opletku či zimolez Henryův. A co břečťan? „Ten neroste tak rychle. V prvních dvou třech letech asi 15 centimetrů ročně, v následujících letech zhruba 30 až 40 centimetrů za rok. Zato je naprosto nenáročný, bez problému se uchytí i rovnou na zeď, nemusíte mu stavět konstrukce. Také dobře snáší zastřihávání, můžete z něj tvarovat i živé ploty,“ říká Julie Reicheltová.
Velké i malé
Než se stromy pěkně rozkošatí, vždycky to pár let potrvá. Ale pokud vám jde výhradně o čas, i tady si vyberete. Například lípy a javory můžou ročně přispět asi dalšími 20 centimetry, kolem 50 centimetrů slibují například břízy, vrby či katalpy. Z rychle rostoucích jehličnanů jmenujme třeba cypřišovec Leylandův (až 1 metr za rok) nebo cypřišek nutkajský (60 centimetrů za rok).
A co květiny? Nyní ve druhé polovině července lze koupit například později kvetoucí letničky – afrikány, z trvalek třeba třapatku, levandule či astry. Nebo využijte krásně se rozrůstající vřesy.
Měli byste vědět
Bez ohledu na velikost rostlin platí: v létě lze vysazovat jen ty, které se prodávají v kontejneru. Po výsadbě je hlavně dobře zalévejte; ráno či pozdě večer, nikoli přes den, když je nejvíce teplo.
„Podpořit růst se dá správnou péčí, kromě zalévání jde o hnojení. Rychlejší růst slibují hnojiva s obsahem dusíku, ale pozor – s blížícím se podzimem už není vhodné hnojit přípravky s příliš vysokým obsahem dusíku, rostliny by pak měly tendenci v zimě namrzat,“ říká Julie Reicheltová.
Rychlostí blesku
Kdo nechce čekat vůbec, může si koupit už pěkně narostlé keře i stromy. Například magnolie, šeříky nebo ibišky se prodávají asi jeden až jeden a půl metru vysoké, ze stálezelených keřů lze ve vzrostlé formě pořídit třeba některé druhy kalin nebo bobkovišně, z jehličnanů keřovité borovice, jalovce či tisy.
Zajímavé jsou i předpěstované bloky živých plotů, které stačí jen vysadit, prodává se jich celá řada: habr, javor, břečťan, buk a jiné. Stejně tak jsou k dostání hotové, i několik metrů vysoké stromy.
Nejlepší pak bude zajet se podívat do specializovaného zahradnictví, které už vzrostlé keře, stromy či bloky živých plotů prodává, nebo je rovnou předpěstovává.
Při výběru se však neřiďte jen vzrůstností rostlin, myslete i na jejich pěstební nároky a podmínky, které vaše zahrádka nabízí.