Článek
Nic jiného doma nepoužíváme tak často jako postel s matrací, navíc kvalitní poležení musí nabídnout anatomicky správnou podpěru těla a dostatečné provzdušnění lůžka. Proto si matraci pečlivě vybírejte. Jaké jsou základní typy?
1. Je libo pružiny?
Matrací je spousta, pro lepší přehled si je rozdělme na pružinové, latexové a polyuretanové. „U pružinových matrací se většinou setkáte se dvěma možnosti: jednodušší bonell pružiny – asi 150 až 200 pružin – se hodí pro dočasné nebo příležitostné spaní, kdežto kvalitnější matrace s taškovými pružinami pro každodenní spaní. Každá pružina se ukládá do textilního pouzdra neboli taštičky, navíc je tu dvakrát až čtyřikrát více pružin než u bonell,“ vysvětluje Martina Jelínková z JMP – Studia zdravého spaní.
2. Sázka na latex
Zatímco pružinové matrace jsou dobře prodyšné, latexové hůře „dýchají“, ale zase slibují větší elasticitu a přizpůsobení se tvaru těla. Vyrábějí se ze speciální pěny složené ze syntetického a přírodního latexu neboli kaučuku. Latexové jádro je děrované a podle velikosti a počtu otvorů se dělí na zóny s větší nebo menší tuhostí.
3. Polyuretanových (PUR) je nejvíc
Tady najdete nejširší nabídku. „Matrace může obsahovat i různé složky navíc, třeba celulózu, která na sebe váže vlhkost, rychle ji odpaří a omezí výskyt roztočů, nebo příměs stříbra působícího antibakteriálně a podobně,“ uvádí Martina Jelínková. Známá je například takzvaná studená pěna. Rozdíl mezi běžnou PUR pěnou a studenou je v tom, že studená se vyrábí při nižších teplotách, má větší elasticitu i větší „póry“, čili je prodyšnější. Populární je i viscoelastická (líná, paměťová) pěna: reaguje na teplo a při ležení odlehčuje tlakové body.
4. Máme rádi kombinace
Materiály se dají kombinovat, například pružinové matrace obsahují PUR pěnu na povrchu matrace, nebo se PUR pěna spojuje s viscoelastickou, latex s PUR pěnou a podobně. Kromě samotného materiálu řešte, zda nabídne i takzvané zóny – tedy různé tvrdosti; například v oblasti krční páteře, ramen, pánve a pat by měla být matrace měkčí, pod bedry zase tvrdší.
Obecně se matrace nabízejí v několika různých tvrdostech (nejčastěji se označují číslicemi 1 až 5, přičemž „jednička“ je nejměkčí).
5. Jak si vybrat potah
Jednoduše. Měl by být vyrobený z textilie, která dobře odvádí vlhkost, vhodné jsou i antibakteriální tkaniny (například s obsahem bambusového vlákna). Když se může potah rozdělit na dva díly (zip), snáze se bude prát i sušit. „Důležité je i to, aby se daný materiál dal prát na 60 °C, protože tato teplota už dokáže likvidovat roztoče i jiné mikroorganismy,“ vysvětluje Martina Jelínková.
6. K matraci patří rošt
Nejčastěji se prodávají pevné, celoplošné, nebo s lamelami. Ale i lamely mohou být pevné, nebo uložené v pružicích pouzdrech. Obecně se pak na ně doporučuje volit matraci o minimální tloušťce 10 centimetrů a více. A když už jsme u centimetrů: matrace má být asi o 20 až 25 centimetrů delší než vy a u jednolůžka široká alespoň 90 centimetrů, u dvojlůžka je minimem 80 centimetrů na jednu osobu.
Při nákupu se tedy v první řadě zajímejte o použitý materiál a jeho vlastnosti, možnost zónování a tvrdost, a hlavně si vybranou matraci obchodě dobře vyzkoušejte. Každý sám za sebe.
A na čem spíte vy?