Zatímco některé domácí spotřebiče se dají oželet, bez chladničky se obejde opravdu málokdo. Sháníte novou? Víme, na co si dát při výběru pozor.
Článek
V obchodech se běžně setkáte s kombinovanými chladničkami, dále s takzvanými amerikami a se samostatnými ledničkami nebo mrazáky. Nejprodávanější jsou kombi chladničky.
Energetická třída
Chladničky jsou v provozu stále, jejich energetická (ne)náročnost je zásadní. Úsporné spotřebiče patří do tříd A, A+, A++, A+++, případně A+++ - 10 %... „U staré chladničky, třeba ve třídě C, se denní spotřeba energie může pohybovat až kolem 20 korun, kdežto u nejúspornějších jde dokonce i o dvě koruny denně,“ uvádí Iva Pavlousková ze společnosti Datart.
Dodává, že za nižší spotřebou stojí kompresor (je-li úsporný, bývá i extrémně tichý), dále kvalitní těsnění, LED osvětlení, použité materiály, nové technologie nebo i beznámrazová funkce NoFrost. Běžně se používá jeden kompresor, a to s jedním nebo dvěma okruhy. Dvouokruhový systém se dvěma termostaty umožňuje kromě vypnutí mrazicí a chladicí části zvlášť také nezávislé a přesnější nastavení teplot.
Jak ještě ušetřit
Snížit účty za elektřinu můžete také sami už tím, kam ledničku umístíte a jak s ní zacházíte. Optimální provozní teplota se obecně doporučuje kolem +5 °C (každý stupeň směrem dolů zvyšuje spotřebu elektřiny asi o 6šest procent. Roli hraje i to, jak často otevíráte dvířka, či zaplněnost chladničky. „Nejúspornější je asi 70procentní zaplnění. Za každých nevyužitých 10 litrů objemu chladničky se roční spotřeba elektřiny zvýší až o 20 kWh, což činí téměř 1000 korun navíc,“ podotýká Iva Pavlousková.
Objem a hluk
Při výběru objemu vyjděte z počtu členů domácnosti; podle průzkumů by na jednu osobu mělo připadnout asi 50 až 70 litrů v chladničce a 20 litrů v mrazničce. Prohlédněte si také vnitřek. Šikovná je rovněž variabilita polic, včetně těch na dvířkách, držáky na láhve, přihrádka s regulací vlhkosti, větší box v mrazáku na maxi potraviny a jiné.
Hodnoty provozního hluku kolem 40 dB se vnímají jako dobrá volba, byť existují i super tiché chladničky (pouhých 34 až 38 dB).
Moderní technologie
Už jsme naťukli systém NoFrost, díky němuž spotřebič nemusíte odmrazovat. Hodně technologií se týká kvality chlazení/mrazení a prodloužení čerstvosti potravin.
Například jde o rovnoměrnou distribuci chladu v rámci celého vnitřního prostoru, nulové zóny (šuplíky, kde si nastavíte určitou teplotu, nezávislou na té, jež je ve zbytku chladicí části), možnost nastavení teploty na dvířkách lednice… Hodí se i eliminace pachů, čištění vzduchu zápornými ionty a jiné.
Velké „ameriky“
„U klasických amerik se chladicí a mrazicí část umísťují vedle sebe, jsou dvoudvéřové a jejich šířka se pohybuje kolem 90 centimetrů,“ podotýká Iva Pavlousková. Ale najdete také ameriky s chladicí částí nahoře a mrazicí dole. Něco jiného je evropská amerika – monoklimatická chladnička a šuplíkový mrazák postavené vedle sebe nebo spojené mezikusem (celková šířka asi 120 centimetrů).
Ameriky obvykle mají výrobník ledu či ledové tříště, případně nabízejí čepování chlazených nápojů přímo z prostoru dveří.
Samostatné mrazáky
Rozlišují se dvě skupiny mrazáků: pultové (široké) a šuplíkové (vysoké). I u nich si všímejte energetické třídy, nabízeného objemu či hlučnosti. Co ještě řešit? Akumulační dobu, která udává čas uchování potravin ve zmrazeném stavu, doje-li k odpojení spotřebiče ze zdroje (výpadek elektřiny). Běžně se pohybuje od deseti hodin výše.
„Praktická je funkce rychlé zmrazení, která se hodí pro velké nákupy. Díky ní dojde k dočasnému poklesu teploty, aby se nové potraviny rychle zamrazily. Výhodou této funkce je, že se sama deaktivuje po několika hodinách, obvykle jde o šest hodin,“ uvádí Pavel Šramota, zástupce značky Philco.
A proč je důležité najít mrazáku optimální místo? „Většina mrazáků pracuje i při teplotách pod nulou, ale okolní chladné prostředí velmi namáhá kompresor a může se stát, že chladicí systém nebude pracovat správně nebo přestane úplně mrazit," říká Pavel Šramota.
Hledáme rekordmany: kolik let vydržela vaše poslední lednička nebo mrazák?