Článek
Bez odsavače par by se neměla obejít žádná kuchyň. Jak ho vybírat?
Kudy se ubírá vývoj
„Od loňského roku platí nová směrnice EU, která přinesla výrobcům povinnost doplnit odsavač energetickým štítkem, uvádějícím zařazení do energetické třídy, roční spotřebu elektrické energie, hlučnost a další údaje. Ale přesto zůstávají hlavními parametry při výběru odsavače design, cena a výkon,“ uvádí Pavel Šramota, zástupce značky Philco.
A doplňuje, že se vývoj posouvá k takzvaným chytrým spotřebičům, objevuje se více elektroniky. Některé odsavače lze ovládat pomocí dálkového ovladače nebo se díky integrovaným čidlům samy zapnou a podle detekovaných par upraví svůj výkon.
Co se nemění
Základní dělení je už řadu let stejné, rozlišujeme cirkulační (recirkulační) a odtahové odsavače par. Cirkulační nasají vzduch, zbaví ho tuků a pachů, a následně ho vrací do místnosti. Používají se tam, kde nelze odvádět výpary vzniklé při vaření mimo byt či dům, což naopak dokážou odtahové odsavače par.
Instalace: přehled možností
Nejznámější podstavné, které se instalují pod horní skříňku linky, doplnila řada dalších. Jiří Šeba, zástupce značky Miele, upřesňuje, že jde o:
- Panelové: také se umísťují do horní skříňky a jsou výsuvné (manuálně nebo elektronicky).
- Plošné: vestavují se do horní skříňky za nábytkové čílko, neruší vzhled kuchyně.
- Nástěnné: současně plní roli dekorativního prvku (celonerezové nebo v kombinaci se sklem). Můžou mít zkosený tvar a instalují se na zeď.
- Ostrůvkové: rovněž zaujmou poutavým designem, můžou mít tvar tubusu i jiný, montují se na strop, nad varný ostrůvek. Většina nástěnných a ostrůvkových odsavačů je komínové konstrukce.
- Stropní: také se používají pro ostrůvkové vaření, ale nebrání průhledu jako ostrůvkové. Umísťují se do stropu nebo do podhledu nad varnou desku, zapínají/vypínají se dálkovým ovladačem.
- Downdraft neboli digestoře výsuvné z pracovní desky: instalují se za varnou desku, jsou vhodné zejména pro desky s malou hloubkou, ne však plynové.
Vzdálenost od varného centra
Jaká vzdálenost mezi varnou deskou a odsavačem se považuje za bezpečnou? Například pro nástěnné panelové a plošné odsavače je to 45 cm, pro ostrůvkové 55 cm, pro podstavné 65 cm, pro stropní 70 až 130 cm. Ale při použití plynové varné zóny platí pro všechny typy digestoří alespoň 65 cm.
„Lidé také často opomíjejí doporučení zvolit odsavač větší šíře, než jakou má varná deska. To je důležité především při vaření na stále oblíbenějších indukčních deskách, kde se výpary vzhledem k absenci tepelné podpory mají tendenci rozptýlit. Proto se doporučuje zvolit odsavač o 10 až 15 cm širší, než je varná deska,“ radí Jiří Šeba.
Na co pozor u odtahu
Volte co největší průměr odtahového potrubí, optimálně 150 mm, i více, s hladkou stěnou. Vyhněte se redukcím průměru vedení a ostrým úhlům. V případě dlouhého potrubí je možné použít externí motor, umístěný minimálně 5 metrů od odsavače. Počítejte se vznikem kondenzátu v potrubí (některé odsavače jsou vybavené zachycovačem kondenzátu, který se později pomalu odpaří).
Při použití delšího odtahu se navíc doporučuje speciální příslušenství – jímka na kondenzát.
Jak dlouho byste se dokázali doma obejít bez digestoře?