Článek
Vyberte si takové řešení topných těles, které bude odpovídat stylu interiéru. Radiátory dnes mohou mít podobu obrazů, lavic, nástěnných i podlahových konvektorů, dělicích příček, věšáků, dokonce i topných plastik z ušlechtilých materiálů.
Jak si vybrat?
„Pokud zákazník váhá, jaký model si vybrat, je nejlepším možným řešením navštívit radiátorové studio, kde mu odborníci pomohou spočítat potřebný výkon, a navrhnout tak ideální těleso," doporučuje Adam Dolanský ze společnosti Laurens radiátory. „Další možností je využití služby architekta," doplňuje odborník.
Ten přímo na místě navrhne optimální možnosti řešení, dále poskytne vizualizace, na základě kterých se investor může nechat inspirovat a vybrat topidlo vhodné jak technicky, tak designově. Díky tomu si budete jisti, že bude splňovat veškeré parametry.
Vystavte je na odiv
Tělesa jsou dnes designovým prvkem bytu. I když většina zákazníků stále volí kovová, litinová a nerezová tělesa, vybírat můžete i z panelů, zhotovených z porcelánu nebo ze skla.
Tepelná pohoda. Na co se zaměřit?
Výběr závisí na několika faktorech: jde například o velikost místnosti, počet a rozměr oken, sílu obvodových stěn i o dispozice bytu v domě (přízemí, rohový, podkrovní byt) a mnoho dalších aspektů.
V případě, že chcete vyměnit tělesa ve stávající soustavě, ověřte si, zda je připojovací ventil umístěn vlevo, vpravo, či uprostřed. Ovlivní to možnost jeho situování na stěnu nebo v prostoru.
Článkovaná klasika & spol.
Volit můžete buď z článkových radiátorů, jejichž výhřevnost závisí na počtu článků a na materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Dále jsou tu ocelové deskové panely, oblíbené pro úsporu místa. Klasické radiátory mají hloubku až 25 centimetrů. Deskové modely díky své konstrukci mají hloubku maximálně 15 centimetrů. V kurzu jsou – nejen v koupelnách –, trubkové radiátory, otopné žebříky. Tyto typy mohou být napojeny i na elektrickou síť a topit i mimo sezonu.
Podlahové a nástěnné konvektory mají menší vodní objem než tradiční radiátory, proto významně šetří energii na ohřev vody. Jsou vhodné pro všechny běžně používané zdroje tepla.
Designové kousky
A nakonec designová tělesa. Z široké nabídky lze zvolit otopné plochy radiátorů s horizontální nebo vertikální orientací i z různých materiálů. „Zákazníci i architekti si mohou vybírat jak z typizovaných modelů, tak si podle přání navrhnout dekor, který přizpůsobíme našim konstrukčním systémům," upozorňuje na další možnost František Lapáček ze společnosti ELVL, s. r. o. „Zákazník tak má příležitost podílet se na tvorbě designu radiátoru do svého bytu, kde se stane zdobným solitérem s funkčními a užitnými vlastnostmi,“ dodává František Lapáček.
Jak v interiéru působí různé typy, si prohlédněte na fotografiích. Další najdete například v článku Radiátory, jaké jste ještě neviděli nebo Radiátor za 5, nebo 150 tisíc. Poznáte rozdíl?.
Jaký radiátor byste si vybrali vy?