Článek
Taky se při nákupu potravin snažíte ušetřit každou korunu? Ale snažíte se současně i ohlídat, abyste nakoupené jídlo nakonec nevyhodili, protože než se k němu propracujete, je už tak „unavené“, že spíš skončí v koši než na talíři? Studie uvádějí až desítky kilogramů vyhozených potravin na hlavu za rok, v případě čtyřčlenné rodiny se tím pádem jedná o zbytečnou ztrátu v hodnotě mnoha tisíc či dokonce desítek tisíc korun ročně.
„Málokdo si uvědomuje, že stačí málo, aby se trvanlivost běžných potravin prodloužila. Přitom byste jen měli po vybalení nákupu přendat potraviny do vhodného obalu a dát do lednice. Právě správný obal dokáže prodloužit čerstvost některých potravin i několikanásobně, takže získáte víc času na jeho konzumaci nebo zpracování,“ říká Jiří Klimša, produktový manažer značky Tefal. Proto je rozumné investovat do kvalitních dóz, díky kterým zůstanou potraviny déle čerstvé – ať už je potřeba je uložit doma, nebo vzít s sebou na cestu.
Jak poznat kvalitní nádoby?
Kvalitní dóza by měla co nejlépe těsnit. Běžně dostupné nádoby mívají ve víčku vložené těsnění, za kterým se mohou usazovat nečistoty a tvořit bakterie. „Rozhodně dejte vždy přednost takovým nádobám, které mají pevně vlisované těsnění bez mezer. K obsahu nádoby se pak nemají šanci dostat bakterie, ale ani kapaliny či pachy. Vybírejte také co nejkvalitnější a nejzdravější materiál, tedy rozhodně bez bisfenolu A, látky, která by mohla ohrozit vaše zdraví. A jako bonus nádoby s prodlouženou zárukou,“ radí Jiří Klimša. Pro urychlení práce v kuchyni se hodí nádoby, které můžete dát do lednice i mrazáku, následně v nich jídlo ohřát v mikrovlnce a potom je dát umýt do myčky.
Právě kvalita materiálu zaručí, že neovlivní složení potravin. „Právě ty se hodí pro dlouhodobé skladování. Na kvalitu materiálu dbejte dvojnásob, pokud jde o dózy, ve kterých budete skladovat potraviny pro děti, byť třeba jen svačinové krabičky, ve kterých jsou potraviny chvíli,“ radí MgA. Kristýna Vyorálková, PR manažerka značky Tescoma.
A jaké dózy byste na trhu neměli přehlédnout? Máme pro vás pár tipů:
Jak zabalit jídlo na cesty?
I když berete potraviny s sebou na cesty, vyplatí se dát je do kvalitních nádob – a to třeba i pečivo, které jste zvyklí jinak nechávat volně. V dobře uzavřené nádobě bude jako čerstvé skoro dvojnásobnou dobu.
Do nádob rozhodně dejte i všechny potraviny, u kterých na obalu najdete doporučení, že se mají uchovávat v suchu. Aby se nedostával vzduch k potravinám, můžete použít buď kvalitní nádobu se stoprocentně těsnícím víčkem, nebo vyzkoušet vakuovou pumpu či vakuovou svářečku fólií. Ty z nádob či sáčků odstraní před uzavřením všechen kyslík, což zamezí růstu mikroorganismů i oxidaci potravin a prodlouží tím jejich životnost.
Uložení potravin v kvalitních a skvěle těsnících nádobách – a následně jejich vložení do chladicí tašky, termo boxu nebo autochladničky – prodlouží jejich životnost i na cestách, kde nejsou podmínky ideální a kde jste mnohdy krůček k tomu, abyste si kromě znehodnocení potravin přivodili i nepříjemné zdravotní potíže po jejich konzumaci.
I tady pro vás máme pár tipů:
Jak se vy staráte o co nejdelší životnost potravin? Napište nám!