Článek
Příčin, proč vyndáváte z pračky prádlo, které nevoní, může být hned několik. My je známe, a to by v tom byl čert, aby vám pračka po drobných zásazích neprala zase jako nová!
Šlem, věčný nepřítel prádla
Nespláchnuté rozmočené zbytky pracích přípravků se špínou a mastnotou se pravidelně hromadí pod bubnem a v celé přihrádce na prací prostředek. Tyto odstraní speciální čistič – smíchejte ho s vodou a na 30 minut roztok nalijte do zásobníku na prací prostředek a aviváž. Pak přípravkem zásobník umyjte a naneste také na sklo a gumové těsnění dvířek, nechte krátce působit, a poté opláchněte.
Čistý zásobník dejte na místo, zbytek prostředku nalijte do pračky a „naprázdno“ spusťte hlavní program (min. 60 °C) – bez prádla, pracího prostředku a bez předpírky.
Lucie Kyselá, produktová manažerka Miele radí: „Vždy je třeba používat programy pro konkrétní textilie. Každý z nich je určen pro jinou gramáž a u silně znečištěných textilií použijte předeprání. Nejen za nepříznivého počasí je vhodné využívat sušičku. Nabízíme také světovou novinku – sušičku s vůní, která textilie provoní.“
Průběžně dezinfikujte
Občas použijte program na minimálně 75 °C, ten zničí bakterie i plísně. Nové modely praček již mají programy na čištění. Obejdete se ale bez nich. „Dávkujte prášek podle návodu na středně zašpiněné prádlo, zapněte pračku na program vyvářka a nechte jej proběhnout naprázdno až do konce,“ říká Jana Očadlíková z divize Prací a čisticí prostředky společnosti Henkel ČR.
Další důvody, s nimiž si poradíte sami
- Přeplněná pračka. Prádlo se nevypere dočista, a hlavně se nevymáchá. Jak odhadnout správnou náplň? Mezi suchým prádlem a horním okrajem otvoru pro vkládání prádla má být mezera. Ideální je na výšku dlaně – palec se dotýká okraje otvoru, malíček prádla. Pak máte jistotu, že se oděv dobře vypere, vymáchá a nebude zapáchat.
- Málo pracího prostředku. Nedávkujte podle oka, ale podle tvrdosti vody a návodu na obalu. Nejste si stále jisti? Použijte kapsle nebo gelové polštářky.
- Nemáte samostatný odpad. Pokud je pračka připojena třeba na odpad umyvadla, ten se může zanést a do pračky se vrací špinavá voda.
- Zanesený filtr. Dokáže ucpat odtokovou hadici. V ní se drží špinavá voda a bakterie a plísně pak udělají své. Řešením je pravidelné čištění, nejméně čtyřikrát do roka.
- Topná spirála. Může být zarostlá vrstvou vodního kamene a usazenin. Potom nehřeje a ve studené vodě bez speciálních pracích prostředků prádlo nevyperete. Jednou za dva měsíce pračku zbavte usazenin odvápňovacím prostředkem.
- Zatuchlý vzduch při otevření pračky.Po praní pootevřete zásobník na prací prostředky i dvířka pračky, aby větrala. Pak tu nevzniknou plísně a pračka nebude zapáchat.
- Prádlo nevoní až po usušení. Ždímejte na vyšší počet otáček, aby rychle proschlo. Pokud to jde, sušte je venku. Doma přistavte sušák co nejblíže k oknu.
A na co opraváře?
Špatné čerpadlo. Pokud nevyčerpá všechnu špinavou vodu, prádlo se dobře nevymáchá a zatuchá. Bohužel i toto se může stát. S tím si ale sami neporadíte. Na tento problém musíte pozvat opraváře.
Některé další rady, jak správně prát, najdete v tomto článku. Kolik praní vlastně stojí, zjistíte zde. A zajímá vás, co s vlněnými svetry, než je definitivně uložíte na zimu?
Jak jste s prádlem, které nevoní, zatočili vy?