Článek
Vybrat klimatizaci, která by byla vhodná přesně pro váš byt či dům, není snadné. Při rozhodování byste si měli ujasnit, jestli ji budete využívat jen v létě a jak často, jak velký je prostor, v němž by měla fungovat a třeba i na kterou světovou stranu jsou orientována okna v místnosti. Jak tedy poznat „tu pravou“?
1. Jde vám jen o chladný vzduch?
Nejdříve si položte otázku, co od klimatizace očekáváte. „Primárním impulzem bývá samozřejmě v létě ochladit domácnost, což zvládnou základní modely. Současné klimatizace umí i vytápět, a tak nabízí tepelný komfort celoročně,“ říká Radek Vanduch ze společnosti Panasonic Heating & Cooling. Zařízení jsou standardně vybavena prachovými filtry, některé modely disponují ale také například funkcí čistění vzduchu (umí ničit alergeny, cigaretový kouř, roztoče, bakterie), větrání a zvlhčování.
2. Chcete ji přenášet z místa na místo?
Existují dva základní typy klimatizačních jednotek, mobilní a nástěnná. Ty nástěnné, napevno instalované typu split nebo multisplit, se skládají z vnitřní jednotky, která obsahuje obsahuje výparník (může jich být i více) a z venkovní jednotky, která obsahuje kompresor a kondenzátor. Ta se umisťuje na venkovní stěnu nebo na balkon.
Tyto typy se hodí do bytů a domů, které jsou obývány po celý rok. V interiéru zabírají jen minimum prostoru, jsou výkonné a méně hlučné. Jejich cena je sice vyšší, potřebujete instalaci, ale zas mají lepší energetické třídy a rychlejší cenovou návratnost.
Mobilní zařízení nabízejí jednoduché řešení. Dají se libovolně přemísťovat podle potřeby. Hodí se do bytů, které nemají místo, kam by se dala nainstalovat vnější jednotka nástěnné klimatizace, a také do víkendových chat či chalup. Na těchto typech najdete většinou štítek s energetickou třídou A, takže mívají vyšší spotřebu a bývají hlučnější.
3. Co až přijde účet za energii?
Pak je tu i otázka peněz. Jedna věc je, kolik chcete investovat do samotné klimatizace, druhá pak, jak moc pak bude její provoz zatěžovat vaši peněženku. Proto se vyplatí prostudovat energetické štítky a odhadnout, jak často budete klimatizace používat. Pořizovací cena přenosných modelů bývá většinou nižší, ale jejich provoz se prodraží.
„Pokud byste klimatizaci s energetickým štítkem A++ používali 600 hodin ročně, vyjde vás její provoz zhruba na 2500 korun. Provoz klimatizace s energetickým štítkem A při stejně dlouhém provozu vás bude stát o pětistovku víc,“ uvádí Libor Holub ze společnosti Bohemia Energy.
4. Potřebujete ji chytrou?
Špičkové klimatizace jsou například vybaveny vestavěnou sítí WLAN, která usnadňuje ovládání a umožňuje řízení na dálku. „Klimatizace jdou ovládat odkudkoli: třeba po cestě domů z práce, a to prostřednictvím Wi-Fi a jednoduché aplikace pro telefony pod operačním systémem iOS i Android. A je možné je ovládat i hlasem,“ upřesňuje Tomáš Vratný z firmy Hisense.
5. Jaký výkon?
Když máte jasno v tom, co všechno musí klimatizace umět, zbývá už jen spočítat její výkon a zajistit instalaci. Tady je potřeba zohlednit řadu věcí, například jaká je izolace domu, jaká je plocha oken a na jakou světovou stranu jsou orientována. Je to toho poměrně dost a vůbec není od věci takzvaný tepelný zisk místnosti a následný potřebný výkon konzultovat s odborníkem. „Pokud zjistíte, že tepelné zisky místnosti jsou 5 kW, tak 3kW klimatizace samozřejmě není dostačující. Vždy se proto obraťte na odbornou firmu, která vám požadovaný chladicí výkon vypočítá a pomůže se všemi náležitostmi souvisejícími s instalací a zprovozněním klimatizace,“ radí Radek Vanduch.
Klimatizaci totiž smí naistalovat pouze odborně způsobilá osoba, která má certifikaci na nakládání s tzv. F-plyny. Za odbornou montáž zaplatíte podle obtížnosti v průměru 10 000 Kč, ale budete mít jistotu profesionálního provedení a platnou záruku na klimatizaci.
Chcete mít doma svěží vzduch? Vyzkoušejte ionizátor.