Článek
Nejen rostliny potřebují vodu, svlažit se chtějí i lidé. Ačkoliv k tomuto účelu poslouží i zahradní hadice, zahradní sprcha je přece jen praktičtější.
1. Pro radost dětí
Některé zábavné dětské zahradní prvky můžou současně poskytnout jemnou spršku. Prodávají se například malé bazénky v podobě zvířátek se „sprchou“, ovšem pořídit můžete i zvířátko bez bazénku nebo kruhy, z nichž voda vystřikuje. S instalací není žádný problém a ještě potěší děti.
2. Různé možnosti
U samotných sprch máte na výběr více typů, od jednoduchých přenosných po napevno instalované, které můžou být napojené na vodovodní řad buď zahradní hadicí, nebo rovnou rozvody. Lišit se můžou i materiálem; nejčastěji se používá plast a hliník, najdete ale i sprchy z oceli, nebo dokonce dřevěné. Téct z nich může jak pouze studená, tak i teplá voda. Drtivá většina sprch se na každou sezonu znovu instaluje, na podzim se demontují a uklízí třeba do garáže.
3. Jednou tam, jindy tady
Nejjednodušší sprchy mají podobu stojanu, který se dá zapíchnout do země nebo trojnožky. S pomocí rychlospojky se připojí na zahradní hadici. U některých lze odnímat i sprchovou hlavici a využít je také pro zalévání menších ploch. Podle typu nabídnou jeden proud vody nebo jemný vodní paprsek, takže se svlažíte a přitom vzácnou tekutinou zbytečně neplýtváte. Tyto sprchy lze snadno přenášet.
4. Oblíbené solární
Sprchování teplejší vodou je rozhodně příjemnější. Proto si lidé často pořizují solární sprchy, také jich v nabídce prodejen najdete nejvíce. „V podstatě stačí, když sprchu propojíte s vodovodním kohoutkem pomocí rychlospojek a zahradní hadice. Tělo sprchy většinou funguje jako zásobník vody a solární kolektor. Jedná se o zařízení, které přeměňuje sluneční záření dopadající na zemský povrch na jiný druh energie. V tomto případě tedy ohřívá vodu,“ vysvětluje David Benda ze společnosti Hornbach.
Při instalaci se držte doporučení výrobce. Některé sprchy lze jen postavit třeba na trávník, jiné se doporučuje pevně přichytit k podkladu. Můžete je umístit na zámkovou dlažbu, dřevěnou podlahu nebo na betonový patník a pomocí přiloženého příslušenství a nářadí přišroubovat. Nebo využít speciální hřeby, které se zapouští do zeminy.
5. Jak se neopařit
Solární sprcha je prima způsob, jak získat teplou vodu a neplatit za její ohřev. „Doporučujeme umístění v takové části zahrady, kam slunce svítí největší část dne a kde bude sprcha zároveň chráněna před větrem – například živým plotem nebo zídkou. Tím snížíte dobu potřebnou k ohřevu vody,“ upozorňuje Lukáš Kordule ze společnosti Albixon.
Nedá se však vyloučit, že v horkých dnech bude teplota vody v zásobníku stoupat, třeba až na nepříjemných 50 či 60 °C. Proto se sprchy opatřují ventilem, který umožní namíchat si horkou, sluníčkem ohřátou vodu v zásobníku, a studenou vodu ze zahradní hadice. Vždy se doporučuje nejprve pustit studenou vodu a otáčením ventilu vyladit na příjemnou teplotu.
Používáte sprchu denně? Pak se voda pravidelně obměňuje. Ale pokud ji máte na chalupě, po příjezdu vypusťte zbytek vody ze zásobníku, protože se ve staré můžou množit škodlivé mikroorganismy.
Také jste propadli kouzlu zahradních sprch?