Článek
Řeknou sotva pár slov, pořád padají, nikam nedosáhnou. Malé děti nemají vůbec lehký život. To, co je pro vás běžná věc, je pro ně obrovský fyzický výkon. Přesto vás v mnohém předčí!
Výkony, které berou dech
Batolata se jednoduše svou fyzickou zdatností směle vyrovnají dospělým. Vyplývá to z nejrůznějších průzkumů, které shromáždila značka Pampers:
- Dítě při lezení uleze stejné množství kroků, jaké denně ujde dospělý člověk. Ovšem při své snaze dostat se k cíli se musí hýbat osmkrát víc než on.
- Batole, které se právě začíná učit chodit, může za den udělat tolik kroků jako maratonský běžec při závodu.
- Čtrnáctiměsíční batole dokáže během hry ujít sto devadesát kroků za minutu. Za šestnáct minut pak zvládne neuvěřitelných 587 kroků, ale musí mít čas si odpočinout, alespoň chvíli jen tak sedět.
- Děti, které se zrovna naučily chodit, stojí tato nově nabytá dovednost hodně energie. Je to stejné, jako byste dvě hodiny běhali rychlostí pět kilometrů v hodině či dvě hodiny jeli na kole rychlostí deset kilometrů v hodině, nebo jste 2,5 hodiny plavali volným stylem.
- Dítě, které už chůzi slušně zvládá, dokáže za den ujít vzdálenost odpovídající devětadvaceti fotbalovým hřištím.
- Batole, které se učí lézt, zvládne na jeden zátah urazit vzdálenost 7,5 až deset centimetrů. Stačí ale pár týdnů, a dokáže najednou přelézt celou délku pokoje.
Rekordy ze světa novorozeňat
Stejně tak neuvěřitelné jsou ale i rekordy miminek. Ty se ani tak netýkají jejich fyzických schopností, jako spíš jejich velikostí při narození. Posuďte sami:
- Nejtěžší dítě – Podle Guinessovy knihy rekordů se tímto titulem pyšní chlapeček, který se narodil v roce 1879 v Kanadě. Měřil 76 centimetrů a vážil 10,5 kila. Bohužel jedenáct hodin po porodu zemřel, oba jeho rodiče trpěli gigantismem. Největší dítě, které přežilo, se narodilo v roce 1955 v Itálii. Vážilo 10,2 kilogramu!
- Nejmenší dítě – Nejmenší miminko, které se kdy narodilo a dokázalo přežít, je podle britského deníku Daily Mail holčička Rumaisa Rahman. Narodila se v září 2004. Vážila pouhých 244 gramů a měřila čtyřiadvacet centimetrů!
Zázračné děti
Zvláštní prostor si zaslouží děti, které v něčem výrazně vynikají, mají nějaký zázračný talent. Nejčastěji jde o děti s výrazně nadprůměrným IQ. Za zmínku stojí především dvě dívky a jeden chlapec, kteří se už v batolecím věku stali členy Mensy (mezinárodní organizace, která sdružuje lidi s nadprůměrným IQ):
- Georgia Brown – Členkou Mensy se stala ve dvou letech, kdy jí naměřili IQ 152, a ona tak spadla do kolonky geniální. V pěti měsících lezla, v devíti už uměla chodit. V roce a půl byla tahle britská holčička schopná normální konverzace v celých větách a začala se učit francouzsky.
- Emmelyn Roettger – Emmu přijali do Mensy, když jí byly dva roky a jedenáct měsíců. Dívence, která trpí autismem, naměřili IQ 135 bodů. Stala se tak nejmladší Američankou přijatou do klubu nadprůměrně inteligentních lidí. V patnácti měsících poznávala písmenka a ještě před druhými narozeninami se naučila psát, počítat do stovky a řešit lehké matematické úlohy.
- Oscar Wrigley – Je nejmladším britským chlapcem, který se stal členem Mensy. Přijali ho, když mu byly dva roky a pět měsíců. Má IQ 160, tedy stejnou hodnotu, jakou se pyšnil Albert Einstein.
Neuvěřitelné, co myslíte?!