Článek
Autorkou komplexu v rezidenční čtvrti CityLife v italském Miláně je světoznámá architektka Zaha Hadid, která budovám vtiskla svůj charakteristický rukopis – zdobí je zakřivené linky, organické tvary i fasáda pokrytá betonovými a dřevěnými panely.
Matteo Nunziati měl kompletně navrhnout interiér jednoho z 230 apartmánů, velký 110 metrů čtverečních, a to včetně jednotlivých kusů nábytku. Jelikož mělo vzniknout něco skutečně jedinečného, rozhodl se vytvořit pod značkou Natevo ucelenou nábytkovou řadu, pro niž použil tradiční a elegantní materiály, jako je dřevo a mramor, ale ke slovu se velmi výrazně dostal i hliník.
Osvětlení v rámech
„Při tvorbě mě inspiroval německý Bauhaus, kde je funkce transformována v krásu a eleganci. Spojujícím prvkem jednotlivých kusů jsou rovné hrany a jakési lešenářské trubky, kterými jsou osazeny knihovny, skříně, stoly i postele,“ vysvětluje Matteo Nunziati. Právě tyto „trubky“ skrývají velmi neobvyklý a určující prvek – všechny jsou vybaveny LED diodami, díky kterým již není potřeba instalovat v bytě žádné další lampy, lustry či jiné typy svítidel.
„Nejen že nebylo potřeba vybírat další osvětlení, ale také se ušetřily značné finanční prostředky a problémy s elektroinstalačními a zednickými pracemi,“ dodává architekt. Výsledkem je poutavý kontrast mezi ostrými hranami a jemným objetím nepřímého osvětlení, stejné napětí pak přináší spojení moderní technologie a klasických materiálů.
Obývací pokoj v šedo-žluté
V obývacím pokoji propojeném s jídelnou našla své místo knihovna a televizní stěna z Matteovy kolekce. Oba kusy mají konstrukci zhotovenou z bronzového leštěného hliníku a LED diody jsou instalované do svislých sloupků. Police, dvířka a zadní panely jsou potom vyrobené ze dřeva se speciální povrchovou úpravou zabraňující poškrábání.
Pohodlí nabízí majitelům šedé sofa v nadčasovém elegantním designu a oživení do prostoru přináší výrazný žlutý koberec, který mohou podle nálady doplnit dekorační polštáře ve stejném barevném provedení.
Nad neobvyklým jídelním stolem vznikl z hliníkových trubek jakýsi kříž, v němž se ukrývá osvětlení, které lze pomocí dotykového ovladač nejen zapínat a vypínat, ale rovněž ztlumovat. Namísto klasických jídelních židlí zvolili komfortní nízká křesílka z antracitové ekokůže.
Střídmost pro rodiče, barvy pro děti
Postel v hlavní ložnici je čalouněná kůží, nezbytné osvětlení umístili do zadního rámu, který po stranách postele přechází ve dva noční stolky. Další zdroj světla pak tvoří panel s televizorem na protější stěně. Mistrovským kouskem pro paní domu je stoleček s koženým povrchem a se zabudovaným zrcadlem, kde si může upravit make-up, ale také číst nebo pracovat na laptopu.
Do dětského pokoje pro dvě holčičky vnesl designér více barevného oživení než do ostatních částí bytu: „Radost, štěstí, barvy, zábava – to jsou prvky, které mne napadají v souvislosti s dětstvím.
Postýlky jsou oddělené, a přesto spojené hliníkovým rámem, a obě jsou čalouněné růžovou ekokůží. Hravost se odrazila také ve výběru originálních věšáků a dekorací,“ uzavírá Matteo Nunziati.
Co říkáte na byt bez tradičního osvětlení? Líbí se vám jeho intimní atmosféra?