Článek
Pokud chcete mít originální interiér, nemusíte vždy sahat k extravagantním řešením. Oživit ho dokáže i drobná mozaika – kombinací malých kousků si můžete vytvořit vlastní dekoraci. A jestliže plánujete zdobit větší rovné plochy, vsaďte na obklady či dlažby, které mají mozaikový dezén.
Mini i větší
Mozaika v původním slova smyslu, tedy malé kousky, které lze vzájemně různě skládat, se nabízí v nejrůznějších rozměrech – k vidění jsou (nejen) čtverečky 1 cm2, ale i několikanásobně větší. „Nejčastěji se setkáte s velikostí 2 x 2 až 2,5 x 2,5 centimetrů. Tyto drobné dílky se pak prodávají už přilepené na pomocné síti nebo na papírové podložce, za standardní rozměr se považuje 30 x 30 centimetrů, který umožňuje kombinaci s obklady nebo dlažbou menších rozměrů – 10, 15, 20 i 30 centimetrů. Zkrátka potřebujete-li menší rozměr než 30 centimetrů, netřeba shánět speciální řezačku keramických dlaždic,“ uvádí Věra Rajdlová ze společnosti Sapho.
(Ne)výhody tradiční mozaiky
Díky kombinaci dílků různých barev či tvarů si snadno vymyslíte i originální dekor. Navíc se výborně hodí při obkládání zaoblených či nepravidelných míst, jako jsou například vany nebo sloupky v interiéru.
„Mozaiky můžou být matné či lesklé, s glazurou či bez, dokonce i protiskluzové,“ říká Petra Šroubková ze společnosti Keramika Soukup. A současně dodává, že tloušťka mozaiky na silikonové síti (či papíru) je vždy menší než u obkladu, a proto se dílky více podmazávají lepidlem.
„Při pokládání tradiční mozaiky potřebujete šikovného řemeslníka, který s ní umí pracovat. Také cena pokládky může být až dvakrát vyšší než u standardního obkladu a dlažby. Při manipulaci s jednotlivými dílky občas nějaká kostička odpadne ze síťky a je třeba ji znovu nalepit. Rovněž spárování není jednoduché a spáry bývají větší,“ vysvětluje i úskalí této dekorace Petra Šroubková.
Moderní imitace
S pokládkou to bude snazší v případě obkladů a dlažeb, jež mozaiku věrně napodobují. Jejich plus? Pokládáte rovnou větší plochy, a ani si není třeba lámat hlavu se spárováním. Dekor mozaiky je v obkladu vyřezaný či vyštípaný do hloubky asi 2 milimetrů, po nalepení se dlaždice přespáruje a prořezy se rychle vyplní.
Z druhé strany je třeba ale přiznat, že nikdy nenabídne takovou variabilitu ve vytváření různých designů jako klasická mozaika.
Materiálové okénko
Mozaikové obklady se kromě keramiky běžně vyrábějí ze skla či kamene, dále i z dřevěného masivu, plechu, říčních perel nebo kokosu. Keramiku jistě znáte, ale co třeba sklo nebo kámen?
„Skleněné mozaiky téměř neabsorbují vodu a navíc můžou imitovat kámen i kov. Spolu s keramickými patří k cenově dostupnějším. Zajímavé jsou i mozaiky z pravého kamene, které se však musí po spárování perfektně vyčistit a je třeba použít impregnaci, jelikož se jedná o přírodní materiál s vysokou nasákavostí – jinak se snadno zašpiní. Impregnovaná mozaika z přírodního kamene je chráněná před vodou a nedochází k jejímu znečištění,“ připomíná Petra Šroubková.
Mozaiky jsou zkrátka i po mnoha staletích pořád moderní. Komu nestačí tradiční čtverečky, ten se může poohlédnout po jiných tvarech: obdélníky, kulaté tvary, kosoúhelníky, květiny, slzy… A pokud byste chtěli vlastní motiv, můžete si nechat vyrobit obraz podle vaší fotografie.
Jaký máte vztah k mozaikám vy? Líbí se vám, nebo dáváte přednost velkoformátovým keramickým obkladům?