Článek
Pokrok se nezastavil ani u tématu žehlení. Když se spojí zkušenosti a moderní technologie, stane se z protivné práce rychle hotová nenáročná činnost. Poradíme vám, jak práci se žehličkou minimalizovat.
1. Základem je správné praní
Ano, mohlo by se zdát, že to spolu až tak nesouvisí, ale věřte, že absolutně čisté, čerstvě vyprané věci se prostě žehlí nejlépe. Usnadnit práci vám mohou kvalitní prací prostředky a aviváže, které obsahují změkčující látky a žehlička pak po prádle lépe klouže.
2. Jak pověsíte, tak vyžehlíte
Viděli jste někdy u babičky, že by věšela zmačkané prádlo, jinými slovy, že by pověsila třeba košili, aniž by ji vytřepala, natáhla, aby se co nejvíce narovnala? Určitě ne. Naše babičky dobře věděly, proč to dělají. Čím lépe prádlo pověsíte, tedy natažením či uhlazením vyrovnáte zmačkání z pračky, tím snadněji jej vyžehlíte. Dobré je také žehlit prádlo ještě nepatrně vlhké, s přeschlým bude podstatně víc práce… Údajně osvědčenou dobrou radou je dát nevyžehlené prádlo do mrazáku: nepřeschne a další den můžete v žehlení pokračovat, ale upřímně – kdo má na takové věci v mrazáku místo!
S problematickým, tedy mačkajícím se oblečením hodně pomáhají také sušičky na prádlo. „Šetří čas a jsou k oblečení velmi šetrné. Po použití sušičky není nutné prádlo většinou ani žehlit, protože sušička zabraňuje mačkání oblečení,“ říká Iva Pavlousková, tisková mluvčí Datartu. Když tedy prádlo vyndáte ihned po skončení sušicího cyklu, nebudete možná vzít žehličku vůbec do ruky. Některé kousky budou možná chtít trochu přežehlit, ale práce rozhodně ubude. Oblečení ze sušičky musíte vždy vyndat hned, jakmile skončí sušicí cyklus, vyklepejte je a vždy je ještě na třeba hodinu pověste na sušák či šňůry, aby vyvětrala zbytková vlhkost.
3. Aby vás nebolela záda
Chystáte se žehlit? Vytvořte si takový pracovní prostor, aby vás nerozbolela záda – základem je prkno. Žehlení samo fyzicky náročné není, ale dvě hodiny strávené v nepřirozené a nepohodlné poloze už druhý den jistě pocítíte. Prostě ani tak zdánlivě „obyčejnou“ věc, jakou žehlicí prkno je, nekupujte bez rozmyslu, může neobyčejně znechutit práci, ke které má sloužit. V obchodě si ho nejdřív „osahejte“, zda vám bude vyhovovat – mělo by být výškově nastavitelné (snadno ho tak přizpůsobíte své postavě vestoje i vsedě) a důležitá je také jeho stabilita.
4. Kvalitní žehlička vyřeší problémy
Možná ještě pamatujete maminku, jak před žehlením třídila prádlo na hromádky podle toho, jakou teplotu na jejich žehlení potřebovala. To už dnes dělat opravdu nemusíte – kvalitní technologie moderních žehliček a parních generátorů vyřeší tento problém za vás.
„Moderní systémové žehličky umí nastavit dokonalou teplotu pro jakýkoli typ tkaniny nebo oděvu. Již nemusíte váhat, přemýšlet a nastavovat, moderní technologie zaručuje naprostou eliminaci rizik spálení látky, navíc zvyšuje účinnost a rychlost žehlení. Nemusíte se obávat ani o citlivé látky jako bavlna, kašmír, satén, elastin či hedvábí, které doposud téměř nebylo možné žehlit v domácích podmínkách kvůli častému spálení jejich vláken,“ vysvětluje Olga Pishchukhina, brand manažerka Philips.
Pro snadnou práci je také podstatná žehlicí plocha. Mezi ty kvalitnější patří keramické, které jsou odolné i proti poškrábání, a dále plochy ze slitin s obsahem nerezové oceli – ty jsou rovnoměrněji zahřívané a po látce plynuleji kloužou.
5. Neznalost postupů neomlouvá
Prádlo je dobře vyprané a správně pověšené a k ruce máte pohodlné prkno a kvalitní žehličku. Ještě než se konečně pustíte do žehlení, vzpomeňte si na dobré rady, jak to udělat co nejlépe.
- Žehlit byste měli pohybem nahoru a dolů, kruhové pohyby mohou materiál poničit! -
- U košil začněte límečkem – vyžehlete ho z obou stran od krajů ke středu. U rukávů postupujte od manžet nahoru k sedlu. Sedlo je nejlepší žehlit z vnitřní strany, snadno se dostanete do všech rohů a na předním díle košile se neutvoří záhyby. Pak vyžehlete záda a přední díl košile si nechte až na závěr. -
- Kalhoty nejdříve otočte naruby a vyžehlete kapsy. Pak se pusťte do oblasti pasu. Otočte kalhoty zpět na lícovou stranu a zavěste pas kalhot přes užší konec žehlicího prkna. Pas kalhot během žehlení dokola kolem žehlicího prkna. Před žehlením nohavic je nejdříve položte jednu přes druhou a pořádně srovnejte švy. Pak vrchní nohavici odklopte, vyžehlete vnitřní stranu nohavice směrem od paty k rozkroku. Otočte a vyžehlete i druhou stranu nohavice. A tento postup opakujte i pro druhou nohavici. Nezapomeňte, že nohavice je potřeba žehlit těsně podél okraje nohavic, nikoliv přes okraje. Pokud chcete na přední straně nohavic vytvořit tzv. puky, přidržte žehličku kousek od nohavice a nasměrujte na okraj nohavice výpusť páry. Potom přežehlete. -
- Pokud využíváte při žehlení páru, nechte pak prádlo, než jej složíte či pověsíte do skříně, ještě asi hodinu viset volně v prostoru, aby bylo opravdu dokonale suché. -
Máte další skvělé tipy, kterými si usnadňujete žehlení?