Článek
Pro někoho je to skoro sen: proměna koupelny, ale i kuchyňského koutu nebo chodby se obejde bez bourání, za den je hotová, a ještě ji pořídí za velmi solidní cenu. Netušíte, jak toho dosáhnout? Řešení se jmenuje obkladové panely. Na zeď, staré kachlíky i umakart se pouze lepí. Na výběr máte několik desítek vzorů. A velmi příjemná je i cena. Metr čtvereční se pohybuje kolem 500 korun. To je mnohem méně než při použití nových super tenkých obkladů, o nichž jste se mohli dočíst v článku Nová koupelna za jeden den? Jde to!.

Proměna koupelny za padesát tisíc – stačilo zakrýt starý umakart a vyměnit vanu s umyvadlemFoto: rekona.eu
Padesát tisíc za novou koupelnu
Obkladové panely – k dostání jsou například značky Abitibi, Barker či Canfor – tvoří dřevovláknitá deska, která má na lícové straně nalisovanou fólii. Ta ji chrání před vodou, vlhkostí, zároveň odolává plísním, snadno se čistí, stačí ji setřít vlhkým hadrem. Švy a napojení, kde by se usazovala špína, zde skoro nepřekážejí. Panely se totiž vyrábějí ve standardizované velikosti 122 x 244 centimetrů, šířka bývá kolem půl centimetru. Cena za kus je zhruba 1500 korun. Na obložení koupelny jich tak stačí zpravidla méně než deset.

Obkladové panely téměř dokonale imitují keramické obkladyFoto: Bytexpert
„Opravit tímto způsobem panelákovou koupelnu přijde včetně materiálu a práce na patnáct až dvacet tisíc korun. Většina majitelů si však nechává zároveň vyměnit i vanu a umyvadlo, a to pak kompletní cena rekonstrukce šplhá k padesáti tisícům,“ říká Radomír Navrátil z firmy Rekona, která se na renovace koupelen specializuje.

Panely se snadno opracovávají, proto není problém je na míru upravit kolem umyvadla a dalšího koupelnového zařízeníFoto: Novex.cz
Pokud chcete zcela novou koupelnu, máme pro vás inspiraci zde: Proměna koupelny: Stačilo 7 dnů a 60 000 korun.
Panely však lze použít i jinde v bytě. „Jsou vhodné i k obkladům stropů, schodišť a v neposlední řadě i třeba obkladů mezi skříňkami kuchyňských linek, a dokonce i do prostor, které přicházející do přímého styku s vodou, jako jsou například sprchové kouty,“ nabízí své zkušenosti s nimi Otto Pokorný ze společnosti BytServis.

Lícové zdivo, které při úklidu stačí setřít vlhkým hadrem? U obkladových panelů je to možnéFoto: Novex
I když k nejžádanějším patří vzory připomínající keramické obklady, v nabídce výrobců jsou i zdivo, kámen, dřevěné palubky, štuková omítka a imitace dalších materiálů.

Do obytných místností se hodí imitace dřevěných palubek, do WC a do koupelen imitace mramoruFoto: Novex
Lepidlo na opravu stačí
Nejen nízká cena, ale především rychlá a snadná instalace bez bourání a nepořádku – to je další výhoda obkladových panelů. Pokud máte umakartové stěny v pořádku, stačí na ně panel jen nalepit. Problém nejsou ani drobná poškození či nerovnosti, které se nejprve opraví, a pak zakryjí. Obklady lze dokonce bez problému použít i tam, kde jsou stěny křivé, případně jde o vlhké prostředí, náchylné k tvorbě plísní. Potom přicházejí na řadu dřevěné rošty, které se přidělají ke stěně, a na ně se obkladové desky šroubují. Nejenže se tak srovná podklad, ale ve vzniklém prostoru může proudit vzduch, čímž se omezí právě tvorba plísní.

A opět imitace mramoru, líbí se vám?Foto: Novex
Pozitivních účinků je však více, panely také například přispívají ke zlepšení tepelné i zvukové izolace nejen koupelny.
Pokud chcete obkladové desky použít i v kuchyni, můžete. Ale ověřte si, že opravdu odolají teplotám až 230 stupňů, stejně jako mechanickému poškození nebo chemickým látkám. Velmi často je seženete i v takovém dezénu, aby ladily s pracovní deskou. Proměna kuchyně je pak téměř dokonalá.

Panely odolají teplotám až 230 stupňů, a tak jimi lze obložit i komínFoto: haassohn-rukov.cz
Máte zkušenosti s těmito panely vy nebo někdo ve vašem okolí? Pak se o ně podělte s ostatními v diskusi pod článkem. A propos, abychom umakartu nekřivdili, koukněte se sem: Umakart je zpět. A vypadá skvěle!, líbí?