Článek
Svátek zesnulých dává prostor zavzpomínat, uctít památku nejbližších, kteří již odešli, ale také si uvědomit význam smrti a smutku, který s sebou nese. Ať už vzpomínáte na dávno mrtvé, nebo jste milované členy rodiny ztratili nedávno, promluvte o emocích i s potomky. „I velmi malé děti mají o smrti a konečnosti představu – vyskytuje se ve hrách, pohádkách, vyprávění. Rodiče většinou podceňují jejich skutečnou zralost,” vysvětluje Pavel Duba, psychosociální pracovník a vedoucí podpůrných služeb hospicu Cesta domů.
Děti hřbitov nechápou, ale smrt ano
Chystáte se zapálit svíčku na hřbitově? Z výletu na místo, kde se musí chovat tiše a ukázněně, navíc v chladném lezavém počasí, nemusejí mít děti velkou radost. Nezlobte se, pokud nedokážou zachovat patřičnou pietu, a zavzpomínejte na mrtvé v klidu domova. Zapalte svíčku u fotografií předků, pozorování plamenu má pro děti magickou moc. Otevřete alba, vyprávějte příhody, společně vzpomínejte.
Rodinné rituály vás spojí
„Dokud na zemřelého myslíte, tak ho tak zcela neztrácíte. Smrtí končí život, ale ne vztah,“ vysvětluje Tereza Olivová, terapeutka Poradny Vigvam. Vzpomínání můžete doplnit i osobními rituály, které v procesu truchlení pomohou. Větší děti mohou třeba vyrobit výzdobu na hrob, menší namalovat obrázek, který pak vložíte do kolumbária. „Obrázek můžete také spálit a představovat si, že dým, který se vznáší do nebe, míří za zemřelým,“ radí Barbora Racková, terapeutka Poradny Vigvam.
Za pláč se nestyďte a pusťte si film
Vzpomínání na mrtvé se pojí s řadou emocí, radostných, když vzpomínáte na společně prožité hezké chvíle, ale i plných lítosti, smutku, strachu či vzteku. Všechny pocity jsou možné a adekvátní, svůj strach ze smrti byste ale neměli přenášet na děti.
Nejmenším může pomoci s uchopením jejich pocitů film nebo kniha, které téma smrti zpracovávají jim blízkým stylem. Pusťte si například animované snímky Myši patří do nebe (2021) anebo Coco (2017), z knih zkuste Když dinosaurům někdo umře, Anton a Jonatán nebo Máváme ti, dědo.
Pozor na nevhodná slova
„Na otázky dětí o smrti odpovídejte pravdivě. Nevhodné je používání pojmů jako ‚navždy usnul‘ nebo ‚odešel‘. Děti si dostatečně dobře neuvědomují eufemismus a někdy se mohou potýkat s problémem usnout, aby také neusnuly navždy jako babička. Neříkejte jim ani, že smrt se týká starých lidí, dříve nebo později se mohou ocitnout v situaci, která s tímto tvrzením bude v přímém rozporu,“ radí Barbora Racková.
Téma nezlehčujte a dětem nelžete, například v otázkách, co se děje po smrti. „Když dospělý odpověď nezná, je lepší říct, že neví, a ptát se, co si o tom myslí dítě,” radí Jindřiška Prokopová, psychosociální pracovnice hospicu Cesta domů. Docházejí-li vám slova, zkuste na to jít i jinak než rozhovorem. „Užitečnými pomocníky jsou i kreslení, hra nebo pohyb,” říká Jindřiška Prokopová.
Jak dětem nejlépe pomoct
Možná vám někdo umírá právě teď, leží v nemocnici s vážnou chorobou nebo tráví poslední dny v hospicu. Děti chcete chránit před nepříjemným pohledem, chcete, ať si zachovají na blízké jen pěkné vzpomínky. Myslíte to dobře, ale zkuste se zeptat přímo jich. „Po staletí se stonalo a umíralo doma, biologický řád věcí, stárnutí a umírání se týká všech, tedy i dětí, zvířat, rostlin… Pro děti je snazší pochopit situaci, když na vlastní oči vidí proměnu blízkého. Je to pro ně uvěřitelnější a snáze se s tím mohou vyrovnat,” vysvětluje Pavel Duba.
Když s sebou děti za umírající babičkou nebo nemocným otcem nevezmete, mohou se cítit odstrčené a může je to trápit celý život. „Nemůžete dítě před smrtí v jeho životě ochránit, ale jako rodič mu můžete pomoct tu situaci prožít, nebýt na ni sám, najít, jak nejlépe se rozloučit, a pak se vzpomínkou dál žít,” dodává Jindřiška Prokopová.
Co s dlouhými zimními večery? Sestavte si rodokmen. I tak se dá vzpomínat.