Článek
V jakém stylu bude komoda podle vašeho vkusu? V jakém chcete. Jednoduché tvary komod si na nic nehrají, prvotní je u nich funkce, ale najdete samozřejmě i kousky vhodné do stylově laděných interiérů, stejně jako na chatu. A kdybyste chtěli nábytek, který jen tak někdo mít nebude, nechte si čela či dvířka komody potisknout vámi zvolenou fotografií nebo si vůbec komodu vyrobte na míru.
1. Komoda je skříňka
„Jako komoda se dnes označuje většinou nižší skříňka s několika výsuvy, jež ideálně vedou přes celou šířku nábytku, který může stát i solitérně u zdi. Není nutné připevňovat ji ke stěně,“ uvádí architektka Miroslava Karasová. Mívá nižší nožky nebo podnož, také ji lze vybavit kolečky pro snazší manipulaci, ovšem setkáte se i s výrobky, které stojí na skutečně vysokých nohách, a pak se dá pod nábytek ještě leccos umístit, či naopak nemají nožky žádné.
2. Moderní proměny
Pokud jako komodu vnímáte nižší, širší a hlubší skříňku, například 80 x 100 x 40 cm, a v obchodech vídáte úplně něco jiného, nedivte se. Tento nábytek se proměňuje hlavně díky tomu, jak si to vymyslí výrobci. Někdy ho „natáhnou“ právě do šířky, jindy zase do výšky, šuplíky ne vždy vedou přes celou šířku či se doplňují policemi s dvířky, pak je zase nahrazují vyjímatelné boxy, nebo dokonce i otevřené police…
3. Všude, kde chcete
Komody se vyvinuly z dřívějšího prádelníku, tedy nižší skříňky přizpůsobené pro uložení prádla. Dnes ale tento kus nábytku najde uplatnění i jinde než v ložnici. Třeba i v kuchyni, pak se sem ukládá nádobí, poslouží také v dětském pokoji (přebalovací pult i prostor na oblečení, či hračky), v obýváku (jako úložný nábytek), v pracovně, v koupelně či dokonce i v chodbě.
Na rozdíl od jiného nábytku vám poslouží i horní plocha k odkládání předmětů nebo dekorací, ale můžete na ni postavit třeba i zrcadlo.
4. Z čeho se vyrábějí
Přestože najdete třeba i kov, plast, či dokonce sklo, většinou se komody zhotovují z materiálů na bázi dřeva. Jakých?
„Laminovaná dřevotříska se označuje jako LTD. Pevnější a kvalitnější je MDF neboli dřevovláknitá deska. Používá se i DTD, dřevotřísková deska, kterou lze také laminovat i dýhovat. Pokud si tedy kupujete nábytek z dýhy, znamená to, že se tenká vrstva dřeva (maximálně 3 mm) lepí na nosný podklad, například na DTD. A masiv je kus dřeva, jenž potěší milovníky přírody, ale tento materiál zase více ,pracuje´ – má například menší barevnou stálost,“ uvádí Miroslava Karasová.
5. Jak je otevírat
Šuplíky se vybavují úchytkami, jež dotvářejí samotný design komody, nemusí se však použít vždy. Některý nábytek má v čelech šuplíků vytvořené otvory pro prsty, jinde se používají zafrézované úchytky, které nijak nevyčnívají.
Šikovné a ryze moderní řešení představují bezúchytkové systémy mechanické či na elektrický pohon, které se původně začaly používat v kuchyních, ale dnes už se na ně sází i u ostatního nábytku. Inspiraci najdete například zde: Vychytané úchytky nábytku: Neviditelné i krásné!.
6. Co ještě řešit?
Zaměřte se nejen na design, ale i na materiály, provedení nábytku, včetně kování, i na velikost – aby se k vám domů vešla. A vy zase k ní. Přijde vám to jako zbytečná připomínka? „Běžně se setkávám s tím, že lidi ne zcela správně odhadnou potřebné místo pro komodu. Přestože vědí, kolik místa na ni mají, zapomínají počítat i s prostorem pro výsuvy a pro člověka, který u nich bude stát,“ připomíná architektka.
Povedlo se vám někdy koupit nábytek, který se k vám domů nevešel? Co jste s ním dělali?