Článek
V zimě umísťujeme na zahrady, do parků a někdy i na okenní parapety krmítka pro ptáky, aby v mrazech netrpěli hladem. V létě je zase třeba jim pomoci, aby je ve vedrech netrápila žízeň. Právě proto potřebujete takzvané pítko pro ptáky. Můžete si ho koupit, ale také vyrobit! S tím druhým vám teď poradíme.
Kam pítko umístit?
Pítko by mělo být ve stínu, aby se v něm voda rychle nekazila a nepřehřívala se. Pokud ho umístíte na vyvýšené místo, nemusíte se o víc starat, ale jestli ho budete dávat na zem, mělo by být ve volném prostoru, aby na ptáky nemohla ze zálohy, třeba zpoza keře, zaútočit kočka. Také ho nedávejte moc blízko skleněné plochy, třeba zasklené terasy, aby do skla ptáci nenarazili.
V pítku je samozřejmě zapotřebí vodu pravidelně doplňovat, hlavně v době déletrvajícího sucha.
Jak by mělo pítko vypadat?
Pítko můžete koupit v různých variantách – závěsné, jako zápich nebo stojací. Vždy by mělo být hluboké maximálně 8 cm, aby se v něm opeřenec neutopil, a široké tak, aby se mohl i vykoupat. Je lepší, když do něj dáte kameny, aby bylo na co stoupnout a aby se v něm netopil hmyz.
Pítko můžete vyrobit
Nejjednodušším pítkem je volně položená mělká miska, ale pokud chcete přece jen něco trochu originálnějšího, můžete se inspirovat několika tipy, které jsme pro vás připravili. Pamatovali jsme na ty, kteří budou chtít pítko zavěsit na balkon, i na ty, kteří ho mají kam postavit do zahrady.
Závěsná miska
Misku vhodnou jako pítko můžete udělat z hmoty typu modurit, která se vytvrzuje teplem a potom v pohodě snese přítomnost vody. Pozor tedy v případě samotvrdnoucích hmot, ty většinou voda rozpouští. Tvar misky můžete vytvarovat ručně, nebo použít jako „kopyto“ vhodnou misku otočenou dnem vzhůru. Před nanesením moduritu ji obalte potravinářskou fólií. Až hmota trochu zaschne a zatvrdne, sundejte ji z misky a zapečte ji v troubě podle návodu. Do misky udělejte ještě za měkka otvory pro protažení provázku.
Zatvrdlou hmotu lze barvit, ale raději decentními odstíny, aby to ptáky neodrazovalo, a také raději jen po vnější straně, aby barva nepřicházela do kontaktu s vodou.
Pítko z květináče
Velmi jednoduchým a praktickým řešením je výroba pítka z květináče a podmisky. Stačí ho otočit dnem vzhůru a podmisku k němi přilepit dvousložkovým lepidlem. Jestliže ji ale dostatečně zatížíte, můžete ji nechat i jen tak položenou volně na květináči.
Pítko můžete nechat přírodní, ale lze ho nabarvit dle libosti barvami, které vydrží déšť. Budete-li natírat i misku, pak raději jen z vnější strany.
Betonové pítko
Opravdu bytelné pítko můžete vyrobit z betonu. Potřebujete na to dvě misky. Jednu větší a druhou asi o 10 centimetrů v průměru menší. Větší vyložíte igelitem nebo vymažete olejem a naplníte řidším betonem (v hobby marketech koupíte již namíchanou směs, kterou jen naředíte vodou). Pak do betonu vmáčknete menší misku omotanou potravinovou fólií nebo potřenou olejem po vnější straně. Menší misku je zapotřebí naplnit kameny a zatížit, aby zůstala ponořená. Naplněné misky nechejte na místě, kde na ně přímo nesvítí slunce, tak dlouho, dokud nebude beton suchý. Počítejte s tím, že to může trvat i týden. Pak odstraňte kamení, vyndejte menší misku a vyklopte betonové pítko z větší misky. Nalijte do něj vodu, vyložte ho kamínky a máte hotovo.
Závěsné pítko s mechem
Závěsné pítko můžete vyrobit z plastové podmisky. Vyvrtejte do ní dírky na zavěšení a nechte jen tak, ale lze ji oblepit dřívky a mechem, aby víc zapadla do zahrady. Na lepení použijte ideálně odolné dvousložkové lepidlo, tavnou pistolí by to nedrželo a dřívka by postupně opadala. Do pítka dejte kamínek, který poslouží ptáčkům jako ostrůvek a zachrání případně i hmyz, který by do vody spadl.
Pítko z bábovky
Pokud by se vám nechtělo nic vyrábět, můžete v pítko proměnit formu na bábovku. Vzhledem k tomu, že je hodně vysoká, je vyloženě nutné ji vyplnit kamínky, aby byla i bezpečná. Pro jistotu do ní můžete dát i větvičky, po kterých by z vody mohl vylézat hmyz.