Článek
I přes moderní tkaniny, které se tolik nemačkají, je jedna věc jasná: alespoň občasnému žehlení se nevyhnete. A pohled na plný sušák či koš přetékající adepty na vyžehlení také asi mezi vaše oblíbené scenérie nepatří. Přečtěte si pět tipů, jak si to co nejvíc usnadnit.
1. Pověste ho pořádně
Není nad to, když komplikacím předcházíte – a platí to i tady. Jestliže prádlo po vyprání ještě před pověšením protřepete, srovnáte a uhladíte, tedy pověsíte co nejméně zmačkané, pak i následné žehlení bude jednodušší. Chcete potřebu zásahu žehličkou opravdu minimalizovat? Pořiďte si sušičku a její obsah ihned po skončení sušicího cyklu vyndejte, protřepejte a na pár minut pověste na šňůry či sušák. Každá minuta, kdy prádlo necháte v sušičce ležet, bude na míře jeho zmačkanosti opravdu znát.
2. Vsaďte na keramiku
Dalším způsobem, jak si žehlení usnadnit, je pořídit si pořádný spotřebič. Jaký to ale v té široké nabídce vlastně je? „Ať už jde o žehličku, nebo parní generátor, dbejte na kvalitu žehlicí plochy. Pro usnadnění práce je vhodná plocha keramická, která výborně klouže a přináší tak snazší a rychlejší žehlení. Aby nedocházelo k připalování jemných vláken, měla by mít také samočisticí schopnost, což prodlužuje její životnost a dlouhodobě vysokou kluznost,“ radí Denisa Dřevěná, produktová manažerka značky Tefal.
3. Využijte silné páry
Velkým pomocníkem snadného žehlení je pára. Klasická napařovací žehlička by měla mít parní ráz alespoň 150 g/min a konstantní páru nejméně 40 g/min. Pokud musíte žehlení věnovat více než dvě hodiny týdně, investujte do vysokotlakého parního generátoru s bojlerem – díky vysokotlaké páře zvládnete vyhladit zmačkaná místa rychleji. Ušetří vám polovinu času.
Při výběru ať žehličky, nebo parního generátoru nezapomeňte na odvápňovací systém, neboť všude, kde se ohřívá voda, vzniká vodní kámen. A ten je prevít! Zanese-li vnitřní komory napařovací žehličky nebo bojler u parního generátoru, dojde kvůli ucpání otvorů v žehlicí ploše ke snížení množství páry a tím i účinnosti. Práci si značně usnadníte, když si pořídíte stroj s vyjímatelným sběračem vodního kamene, který lze snadno vyndat a opláchnout pod vodou. Na radu používat destilovanou vodu nedejte – kvůli nedostatku minerálů produkuje výrazně menší množství páry!
4. Žehlete ve vrstvách
Chcete-li ušetřit čas a prádlo není nijak zmačkané, využijte osvědčený fígl a žehlete několik vrstev najednou. S kvalitním přístrojem to není žádný problém. „Většina žehliček již dnes pracuje s velmi silným výstupem páry, až 240 gramů, přičemž parní ráz může dosahovat až 400 gramů za minutu,“ uvádí Iva Pavlousková ze společnosti Datart. Často stačí žehlit jen z jedné strany a právě přitom můžete praktické žehlení ve vrstvách využít – zkuste to například u ručníků nebo povlečení.
5. Nekomplikujte to, co nemusíte
Nechystáte-li se žehlit velké množství prádla, ale jednoduše jen potřebujete být upravené, nekomplikujte si situaci a využijte místo žehličky napařovač oděvů. Nezdržujte se vyndáváním žehlicího prkna, oblečení zavěste na ramínko a vertikální párou ho rychle několika tahy „přežehlete“. Hotovo – můžete vyrazit do práce či za zábavou.
A jaký fígl používáte vy?